Uşak Merkez'e bağlı Akbulak, Kıran ve Köprübaşı köylerinin sınırlarında yer alan ormanlık alandaki yangının  söndürme ve soğutma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.  Dün akşam saatlerinde başlayan yangın nedeniyle bölgeye çok sayıda ekip ve müdahale aracı sevk edildi. Yangın bölgesindeki çalışmaları Uşak Vali Vekili Önder Can yerinde incelerken, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplere; Uşak Belediyesi, Uşak OSB, Uşak Deri Karma OSB ve ilçe ve çevre illere bağlı ilçe belediyelerinin yangına müdahale ekipleri destek verdi.

Rüzgar nedeniyle hızla yayılan yangın kontrol altına alınırken, Uşak Valiliği çiftçilere bir uyarıda bulundu. 

Uşak Valiliği tarafından yapılan uyarıda, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle, ormanlık alanlara 500 metre mesafedeki tarlalarda belli saatlerde hasat yapılması istendi. Uşak Valiliği’nin yaptığı uyarıda şu ifadeler yer aldı:

Uşak'ta 17 yaşında katledilen Enes Sarı'nın ailesi açıklama yaptı Uşak'ta 17 yaşında katledilen Enes Sarı'nın ailesi açıklama yaptı

“İlimizde aşırı sıcaklar nedeniyle hasat esnasında yangın tehlikesine karşı, ormanlık alanlara 500 metre mesafede olan tarlalarda biçimlerin akşam 21:00’dan sabah saat 06:00’a kadar yapılması gerekmektedir”. Diğer alanlarda biçimlerin her saat yapılacağını bildiren Uşak Valiliği, bu işlem sırasında su tankeri bulunan köylerde, biçerdöver ve balya makinalarının yanında tankerlerin kontrolünün muhtarlarca takibinin gerektiğine yer verdi. Uşak Valiliği, bu konunun büyük önem taşıdığını ve mutlaka bu uyarıya riayet edilmesi gerektiğini aktardı.

Editör: Ali ARASLI