Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı

Uşak’ta yılbaşı tatilinde gezilecek yerleri okuyucularımız için derledik. Uşak’ta Ulubey kanyonları, Taşyaran vadisi, Clandras köprüsü ve Blaundus antik kenti yılbaşı tatilinde gezilecek yerlerin başında geliyor. Uşak’ta gezip görülecek yerlerle ilgili derlediğimiz haberimizde, gezilmesi gereken yerleri şöyle özetledik:

KANYON ALFAK1
Ulubey Kanyonları!


Uşak’ın Ulubey kanyonları, doğası ve büyüklüğüyle dünya genelinde ilk 3’te yer alıyor. ABD’deki Grand Kanyon ve Kazakistan’daki Charyn kanyonun ardından, Ulubey kanyonları 3’üncü büyük olarak dikkat çekiyor. Ulubey kanyonları, aynı zamanda bir medeniyete de ev sahipliği yapmış bir bölge. Cam teras ve çeşitli oyunsal aktivitelerin yapıldığı kanyonlar, yılbaşı tatilinde gezilmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Uşak’a 33 kilometre uzaklıkta bulunan kanyon boyunca, Antik Dönemden kalma eserler var. Su kanalları, kaya mezarları ve mağaralar da Ulubey kanyonları boyunca yer alıyor. Ayrıca Hristiyanlığın Montanizm tarikatının merkezi olan Pepouza Antik Kenti de kanyonun içerisinde.

Taşyaran
Taşyaran Vadisi


Taşyaran vadisi kuraklık nedeniyle eskisi kadar gürül gürül su akan bir bölge değil. Fakat kayalıkların güzellikleri gidip görülmeye ve fotoğraflanmaya değer.  Uşak-İzmir Karayolu üzerinde şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta olan Taşyaran Vadisi; su, rüzgâr ve tektonik hareketler sonucu oluştu. Vadiyi kaplayan ve zeminden başlayarak farklı renklere bürünen kayalar, bir ressamın renk paleti gibi güzel bir görüntü sunuyor. 

Clan
Clandras köprüsü


Karahallı’daki Clandras köprüsü, Uşak Valiliği’nin yaptırdığı ahşap yürüyüş yoluyla bambaşka bir güzellik kazandı. Burası mutlaka ziyaret edilmeli. Banaz çayının akan gürül gürül suyu, güzellik sağlıyor. Aynı zamanda suyun sesiyle burada dinlenmek mümkün. Su kemeri, hemen yakınında bulunan Pepouza Antik Kenti'ne Banaz Çayı'ndan su taşımak için yaklaşık 2 bin 500 yıl önce yapıldı. Doğal güzellikleri bozulmamış nadir yerlerden biri olan su kemeri, yanına kurulan mesire alanı, kamp alanı ve havuz sayesinde haftasonları vatandaşlar tarafından dinlenmek ve piknik yapmak için kullanılıyor. 

blandus1
Blaundus antik kenti


Arkeolojik kazı faaliyetleriyle zenginlikleri gün yüzüne çıkan Blaundus antik kenti, her ziyaret edildiğinde başka bir güzelliği sunuyor. Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulan şehir, derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alıyor. Kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunuyor.
Editör: Ali ARASLI