Uşak'ta ev kiralarının 5000 TL'leri bulduğu bu dönemde, üniversite öğrencilerinin dikkati Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuru sonuçlarına çevrildi. 

KYK Yurt ücretlerinin bu yıl aylık 750 TL olması bekleniyor. 2023-2024 öğretim yılında yurt fiyatları ev kiralarına nazaran daha uygun kalıyor. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı KYK yurt başvuruları için erkan henüz erişime açılmadı. Sorgulama e-devlet kyk başvurusu sonucu şeklinde yapılan aramalarla bulunacak. 

yurt1

UŞAK'TA VE TÜRKİYE'DEKİ ÖĞRENCİLERİN AKLI SONUÇLARDA

Uşak'ta ve Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin gözü ve kulağı yurtlarla ilgili çıkacak sonuçlara çevrildi. Uşak'taki yurt kapasitesi için bir açıklama apan AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, kimsenin açıkta kalmayacağını ve kapasitenin yeterli olduğunu söyledi. Uşak Üniversitesi'nin öğrenci sayısının 27 bin civarında olduğunu belirten ve her yıl yaklaşık 6 bin yeni öğrencinin kayıt yaptığını söyleyen Milletvekili İsmail Güneş, AK Parti döneminden önce 1250 kapasiteli olan yurtların, kentte 10 bin 200 öğrenciyi barındıracak seviyeye geldiğini söyledi. 

ismail güneş-2

Güneş, "Yurtta öğrenci kapasitesi en yüksek illerden biriyiz. 27 bin öğrencimiz var. Her yıl 6 bin küsür kişi geliyor ve yurt tercih ediliyor. Geçen yıl yurda giremeyen kimse yok. Yedek yoktu. Yurtlar açıklansın bu yıl da sorun olmaz. İlçelerde yurt yok ve orada ev tutuyorlar.  Yurtta kalmanın avantajı var geçen yıl 60 yemek parası veriyordu ve baya uygun bir fiyattı. Şu ana kadar yurda yerleşme noktasında bir taleple karşılaşmadım ve muhtemelen çok büyük sıkıntı olmaz" dedi. 

yurt2

Uşak'ta 1 gün eğitime ara veren öğretmenler şiddete karşı eylem yaptı Uşak'ta 1 gün eğitime ara veren öğretmenler şiddete karşı eylem yaptı

KYK YURT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Öte yandan Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığıyla alınan KYK yurt başvuru sonuçları henüz netleşmedi ve 12 Eylül veya 13 Eylül 2023 günü kesin sonuçlar belli olacak. 

Gerekli duyuruyu Gençlik ve Spor Bakanlığı yapacak ve bu duyuru işleminden sonra sonuçlar e-devlet üzerinden takip edilecek. 

KYK yerleşme sonuçları  gsb.gov.tr veya kygm.gov.tr adresi üzerinden duyurulmayacak ve tüm girişler e-devlet KYK yurt sonucu ekranında görülecek. 

Editör: Ali ARASLI