Uşak’ta toplumsal işlere kafa yoran ve bir dönem Saadet Partisi Uşak İl Yönetiminde yer alan Yusuf Aksu, her gün yatsı namazları için camiye gittiğinde boş yere çok sayıda ışığın yandığını ve bunun israf olduğunu ifade etti.

Caminin girişi, merdivenleri ve iç kısmında yanan ışıkların kentteki bütün camiler için geçerli olduğunu belirten Yusuf Aksu, “Her gün yatsı namazında maksimum 8 kişi oluyoruz. Fakat ışıklar çok fazla yanıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. En azından girişlerde kişiye duyarlı ışıklar kullanılabilir. Caminin içinde de namaz kılınan bir bölümde ışıklar yakılmalı” dedi.

FOTO ALTI: YUSUF AKSU

Eşme'de engelliler haftası nedeniyle etkinlikler yapıldı Eşme'de engelliler haftası nedeniyle etkinlikler yapıldı

Yusuf, “Bazı arkadaşlar loş ışıkta namaz kılmak için lambaların bazılarını söndürüyor. Sonra bakıyoruz, gençten biri gelip bunları inadına yakıyor” ifadesini kullandı.

 UŞAK’TA 110’DAN FAZLA CAMİ VAR

Uşak’ta 110’dan fazla cami olduğunu belirten Yusuf Aksu, şöyle söyledi: “Her bir camide 10 taneden fazla ampul yansa, ki bu daha fazladır. 1200 ADET YAPAR. Sabah, akşam ve yatsı derken günlük 1 saatten fazla enerji tüketimi demek. Yurtdışından doğalgaz alıyoruz ve bundan elektrik üretiyoruz. Şunu diyenler çıkabilir pavyonda da lamba yanıyor, camide yansa ne olur? Pavyonda yanan lamba, camide israfı mübah kılmaz. Bu konuda Diyanet bir genelge çıkarmalı. Memleket tasarruf ediyor, fakat camilerde böyle bir enerji sarfiyatı var. Ayrıca bu yapılırsa, her Cuma, cemaatten yardım toplanmasına da gerek yok." 

Aksu, camilerde yoğun ışıkların Ramazan ayı, dini geceler ve bayramların dışında yanmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Editör: Ali ARASLI