Uşak'a yakın olan Gediz Ilıca ve Simav Eynal'da termal fiyatları ne kadar? Uşak'a yakın olan Gediz Ilıca ve Simav Eynal'da termal fiyatları ne kadar?
Uşak Tekstil OSB’de üretim yapan ve konkordato ilan eden Özçay İplik Tekstil’in borçlarıyla ilgili karar verildi. Uşak 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen nihai karar duruşmasında, şirketin borçlarının 48 aya bölünmesi kararlaştırıldı. Asliye Ticaret Mahkemesi sıfatıyla görülen duruşmada, kesin mühlet için nihai karara varıldı. Buna göre, davacı Özçay İplik Tekstil’in konkordatoya tabi borçlar bakımından talebi kabul edildi.
Mahkeme tarafından alınan kara göre, şirketin borçlarının ilk taksitleri, 29 Şubat 2024 tarihinden itibaren başlatıldı. Buna göre alacaklılara ödemeler 48 ayda yapılacak. Karara göre ödemeler her ayın son gününde eşitlik bozulmayacak şekilde yüzde 15 oranında hesaplanan faizin ilk ve son taksitte ödenmesi hükmüne varıldı. Mahkeme şirketin rehinli alacaklara ilişkin konkordato talebini ise reddetti.
 
Adi alacaklıların ise faizden vazgeçmeleri hükmüne de varıldı. Şirketin konkordato komiserinin kayyum olarak atanmasına ve aylık 15 bin TL de ücret almasına dair karar, ilgili panoda ve ilan sitelerinde duyuruldu.
 
TEKSTİL SEKTÖRÜNDE CİDDİ SORUNLAR VAR
Öte yandan tekstil sektöründe ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Pandemi nedeniyle yavaşlayan işler, tüm dünya genelinde hissediliyor. Avrupa’daki durağanlık nedeniyle Uşak gibi hammadde üreticisi kentlerin ihracatı da düşüyor. Tekstil sektöründe İstanbul’da Türkiye devi olarak görülen bazı firmalar da konkordato ve iflas ilanları yayınlandı.

Editör: Ali ARASLI