Yudum Egemden Natürel Sızma Zeytinyağının litresi 90 TL birden düştü Yudum Egemden Natürel Sızma Zeytinyağının litresi 90 TL birden düştü

Bir süredir farklı iddia ve gündemlerle dikkat çeken Uşak Seramik’te olaylı bir genel kurul yaşandı. Borsa İstanbul’da işlem gören ve halka açık olan şirketin 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü genel kurulu çıkan arbede nedeniyle yapılamadı. İleri bir tarihe ertelenen genel kuruldan görüntülerde karşılıklı itişmeler dikkat çekiyor.

Genel kurula katılmaya hakkı olduğunu belirten Burak Bayram Yaman bir açıklama yaptı. Yaman, şu ifadeleri kullandı: “Uşak Seramik genel kurul toplantısına katıldım. Fabrikanın nizamiye kapısında kimlik ve vekaletname kontrolü yapıldıktan sonra, şirketin MKK’dan almış olduğu pay defterinden pay sahibi olduğumuzun tespiti ile salona alındık. Mevcut yönetim, pay sahipliği bakımından azınlığa düştüğünü anlayarak yönetim hakimiyetini kaybedeceği ve azledileceği endişesiyle önce "internet bağlantısında problem yaşandığını" bahane etti. Daha sonra, genel kurulu sürdürme taleplerimizin Ticaret Bakanlığı Temsilcisi tarafından haklı bulunması ve genel kurul toplantısının sürdürülmesi kararının ardından, yönetim tarafından bu iş için getirilen kişilerce yatırımcılar darp edildi. Ardından, bu durumu gerekçe göstererek güvenlik nedeniyle genel kurul toplantısını ertelediler.”

Uşak Seramik yönetimi ise, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve genel kurulun ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi. Şirket yetkilileri, merkezi kayıt kurulunun (MKK) cihazlarının zarar gördüğünü öne sürerek, şu ifadeleri kullandı:

“MKK’nın yayıncısının cihazlarının zarar görmesi ve ortaklar arasında fiziki müdahalelerin olması nedeniyle toplantının anonim şirketlerin genel kurul toplantılarının usul ve esasları ile bu toplantılarda bulunacak bakanlık temsilcileri hakkında yönetmeliğinin 28. Maddesinin 5. Fıkrası kapsamında toplantının tehir edilmesini uygun olacağı değerlendirildiğinden toplantı tehir edilmiştir.”

Editör: Ali ARASLI