Uşak’ta artan akaryakıt fiyatlarının ardından ikinci kez zam talebinde bulunan otobüsçü esnafının gözü ve kulağı belediyeden gelecek habere çevrildi. Gelir ve gider dengesini kuramadıklarını belirten şoför esnafı, zam talebinde bulunduktan sonra akaryakıt fiyatlarına gelen ÖTV artışı ve akabindeki zamlarla birlikte 9 TL daha fiyat artışı meydana geldiğini belirtti.

otobüs-1

UŞAK EMSALİ ŞEHİRLERDEN NEVŞEHİR’DE DE BENZER ZAM OLDU

Uşak’taki özel denetimli halk otobüsü işleten esnaf, önceki gün nüfus olarak Uşak’a yakın bir seviyedeki Nevşehir’de gelen zammı emsal gösterdi. Nevşehir’de indirimli ve öğrenci taşıma ücretinin 9 ve tam yolcu taşıma bedelinin de 12 TL olarak güncellendiğini belirten esnaf, Temmuz ayının başında zam talebinde bulunduklarında akaryakıt fiyatlarının bu denli artmadığını belirtti. Esnaf, “Biz talebinde bulunduk ve normal şartlarda öğrenciyi 5’ten 7,5 TL’ye ve tam yolcuyu da 7,5’ten 10 TL’ye çekmek istedik. Fakat bizim talebimiz işleme alındıktan sonra ara yerde bir ÖTV zammı gündeme geldi ve bu sefer zammı revize etmek zorunda kaldık. Çünkü istediğimiz zammı, o günün şartlarına göre belirlemiştik. Şimdi önceki gün Nevşehir’de toplu taşımaya zam geldi ve tam da bizim son gelen zamma istinaden istediğimiz fiyatlara yakın bir zam geldi. Öğrenci 9 ve tam yolcu da 12 TL oldu” dedi.

otobüs1

Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor

UŞAK ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI KORKMAZ: HEM ESNAFI HEM VATANDAŞI DÜŞÜNDÜK

Uşak Şoförler Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, zam talep eden esnafın mecbur kaldığını ve bunun yapılmaması durumunda 195 otobüsün büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını belirtti. Söz konusu durumun hassas terazi gibi bir ölçekle ele alınması gerektiğini dile getiren Korkmaz, “Toplu taşıma şehirler için büyük bir önem arz ediyor. Normalde böyle bir durum olmazdı, fakat beklenmeyen durumlar ortaya çıktı. Otobüsçü de evine ekmek götürecek ve çocuklarına bakacak. Bugün nereden baksanız bir otobüs hattında en az 2 kişi çalışıyor, çünkü günün 16 saati bu hatlar çalışıyor. En az 400 kişi bu işten ekmek yiyor ve ailesini geçindiriyor. İnşallah bu sıkıntı çözülecek ve bizler uzlaşma taraftarıyız ve bu memlekete katma değer sağlamaya devam etmek niyetindeyiz” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI