Ankara’da bir veteriner hekimin saldırıya uğramasıyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Uğur, söz konusu saldırıyı kınadıklarını ve olayın ardından tutuksuz yargılanmak üzere bırakılan zanlının tutuklanmasını talep etti.

Önceki gün Ankara’da bir kedinin ölümüyle ilgili tedavisini yapan veteriner hekimi suçlandı ve kendinin sahibi tarafından saldırıya uğradı. Kamera kayıtlarında güçlükle kurtarılan veteriner hekime saldıran zanlı, gözaltına alınırken, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayın ardından konuyla ilgili Uşak Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Uğur, bir açıklama yaptı.

veteriner

SALDIRGAN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZİYOR

'Uşak’ta otobüslerde kurulmak istenen kartlı ulaşım sistemi, 10 yıl öncesinin teknolojisi' 'Uşak’ta otobüslerde kurulmak istenen kartlı ulaşım sistemi, 10 yıl öncesinin teknolojisi'

Saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösteren Uğur, “Öncelikle Ankara ilimizde, muayenehanesinde özverili şekilde görevini yaptığı esnada, bir grup kendini bilmez, insanlıktan nasibini almamış şahısların saldırısına uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu menfur saldırıyı kınıyoruz.  Olay sonrası serbest bırakıldıklarını öğrendiğimiz saldırganların tutuklu olarak yargılanması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Konu kamuoyunda geniş yankı uyandırdığı için serbest olarak dışarıda elini kolunu sallayarak gezen saldırganlar aynı meslektaşımıza ya da başka bir meslektaşımıza, herhangi bir vatandaşımıza saldırabilirler. Türkiye Büyük Millet Meclisimizde, sağlıkta şiddeti önleme yasası hazırlanırken veteriner hekimler yok sayıldı ve bu yasa kapsamına alınmadı.

veteriren1

Yani vekillerimiz şu algıyı yarattı "veteriner hekimlere ve veteriner sağlık çalışanlarına saldırabilirsiniz."  Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri, artık bu Veteriner Hekimi yok sayma anlayışından kurtulmalı, yasa yaparken hakkaniyeti sağlamalı, Veteriner hekimlerimizin başta can güvenliği olmak üzere kaybedilen tüm haklarını teslim etmeliler” dedi.

veteriner1

VETERİNER HEKİMLER RİSKLİ ALANLARDA GÖREV YAPIYOR

Uğur, şöyle devam etti: “Veteriner Hekimlerimiz gerek muayenehanelerinde, gerek sahada kuş uçmaz kervan geçmez riskli arazi şartlarında, gerek mezbahanelerde ve gıda iş yerlerinde, kısacası görev aldıkları tüm alanlarda, halk sağlığı, gıda güvenilirliği ve hayvan sağlığı için çok stratejik görevler yapmakta ve bu görevlerini adeta kelle koltukta sürdürmektedirler. Yasa yapıcılar ve tüm yetkililer, Veteriner Hekimleri sağlık camiasından dışlama ve yok sayma anlayışından derhal sıyrılmalı, daha fazla can yanmadan, daha fazla hakka girmeden acilen gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar. Artık kaybedecek vakit yok. Göreve çağırıyoruz.”

Editör: Ali ARASLI