İşte balona dönen konut fiyatlarının düşeceği dönem!

Yaptığı ekonomik ve piyasa analizleriyle doğru tespitlerde bulunan Paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir, konut balonun patlayacağı döneme işaret etti. Konuta artık Türkiye’de yabancının da ulaşamadığını belirten ve TELE1’e açıklama yapan Remzi Özdemir, İstanbul’da 14 milyon TL’ye daire satıldığını ve bunun Lizbon’da deniz kıyısı bir villa fiyatı olduğunu ifade etti. Uşak’ta da 16 milyon TL’nin üzerinde sahibinden.com adresinde konutların yer alması, konut balonunu gözler önüne seriyor. Remzi Özdemir, şu açıklamaları yaptı:

KONUTA ULAŞIM AZALDI

“Konuta ulaşım azaldı ve bunu kimse beklemiyordu. Çünkü sektör temsilcileri, bankacılık verilerini ve faiz politikalarını yakından takip etmiyordu. Deprem oldu ve orada 300 bin ev yıkıldı ve büyük bir talep olacak demek yetmiyor. Artık dar ve orta gelirlinin konuta ulaşma ihtimali sıfır. AKP bugüne kadar konut sektörünün gelişmesi, çünkü AKP için konut ve borsa çok önemli. Bakıyoruz, borsa kör ve topal beklentiyi satın alarak gitmeye çalışıyor. Konut sektöründe çöküş var ve yüzde 44 çok ciddi bir rakam.”

ARTIK YABANCILAR DA KONUT ALAMIYOR

“Yabancıya satış da yüzde 70 düştü. Bugüne kadar yabancıları suçluyorduk ya konut alıyor diye. Artık yabancı da konut almıyor. 500 küsur konutun dışında konut alan yabancı yok. Konut fiyatlarında manipülatif bir yükselişten öte bir balon var. Bugün inşaat maliyeti belli ve ciddi anlamda fiyatlarda bir artış var. Bu artış AKP’nin uyguladığı düşük faiz politikasıyla ve bankaların düşük faiz açıklamalarından sonra konut fiyatları yüzde 15 arttı. Konut fiyatları öyle bir yere geldi ki, bırakın bizim vatandaşımızı ve yurtdışındakiler dahi almak istemiyor.”

TÜRKİYE’DE 1 EV PARASI LİZBON’DA DENİZ KIYISI VİLLA BEDELİNE

Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü

“İstanbul’da Bahçelievler Güngören’de 110 metrekare bir daire 14 milyon TL. 550 bin dolara Lizbon’da deniz kıyısında villa alabilirsiniz. Türkiye’de konut furyası bitti ve konut balonu patladı. Vatandaş konutu ne zaman alacak güce kavuşacak? Ranttan vergi alınmıyor, ranta dokunulmuyor. Koca Türkiye 75 milyon insan. 10 milyon kaymak tabaka. 75 milyon kur korumalı için çalışıyor. Çünkü kur korumalı sistemi finanse etmek zorundayız. Ben konut piyasasının kısa vadede açılacağını ve orta gelirin konut alacağını sanmıyorum. Konut fiyatları düşecek mi düşecek ama yerel seçime kadar bu devam edecek.

UŞAK’TA 16 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE VİLLA SATILIYOR

Öte yandan Remzi Özdemir’in açıklamaları üzerine konut satışı yapan ilan platformuna baktık. Sahibinden.com üzerinde kentte 14 ila 16 milyon TL arasında villaların satıldığı görülüyor. Remzi Özdemir’in karşılaştırması baz alındığında, söz konusu rakamlarla da Lizbon’da deniz kıyısı villa almak mümkün.

Editör: Ali ARASLI