Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik
Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, yabancı uyruklu öğrencilerden alınan yüksek katkı payı bedelinin daha makul bir seviyeye gelmesini önerdi. Öğrencilerin gelip kendisine dert yandığını ve ağladığını belirten Prof. Dr. Ömer Karahan, “Öğrenci muhtaç olmuş kuru soğana. 50 bin olacakken 100 bin TL fiyat çıkarılmış” dedi. Komisyon kararı hakkında konuşan Prof. Dr. Karahan, “Sanki komisyon kararı Allah’ın emri, sanki ayet. Değiştirilemez mi? Komisyona teklifi siz yapıyorsunuz. Ne demek komisyon kararı?” dedi.
ÖĞRENCİ MUHTAÇ DURUMDA!
Youtube kanalı üzerinde bir video yayınlayan Ömer Karahan, “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bilmem söylesem mi, söylemesem mi? Bizde de öğrenci kuru soğana muhtaç hale getirilmiş. Derdini anlatacak kimse bulamamış. Derdini Marko Paşa’ya anlatır gibi bize anlatıyor.  Yabancı uyruklu öğrenciler ziyaretime geldi ve biz 3 bin lira yatırıp okuyorduk. En son geçen sene 25 bin lira yatırdık. Bu sene öğrencinin üniversiteye maliyeti 45 bin lira gibi bildirildi. Biz de umduk ki 50 bin lira gibi bir para bizden istenir diye bekledik. Fakat 100 bin çıkınca afalladık ve gidecek merci bulamadık. Gittik dekanlığa, komisyon kararı olduğunu söylediler. Sanki komisyon kararı Allah’ın emri, sanki ayet. Değiştirilemez mi? Komisyona teklifi siz yapıyorsunuz. Ne demek komisyon kararı? O teklifi Tıp Fakültesi yönetimi yapıyor” dedi.
“ŞİMDİ O FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLERE KAN AĞLATIYORSUNUZ”
“Öğrencinin gözü buğulanıyor anlatırken, eziliyor garibim. Yokluğu gören insanız ve eziliyor garibim. Onların yanı sıra benim de gözlerim doldu. Yok ne demek. Bu öğrenci ne yapıyor gidiyor ve ona cebindeki telefonu çıkar bakalım kaç paralık kullanıyorsun diyorlar” diyen Ömer Karahan, şöyle devam etti: “Hani sevgini verecektin öğrenciye. Çocuklara ev kirasını veriyorsunuz, niye üniversiteye vermiyorsunuz diyorlar. Dünya zengini, çevir haraç al o zaman. Sen para kazanmak için mi üniversiteyi kurdun. Tıp fakültesine yabancı uyruklu alma döneminde ben dekan vekiliydim ve karşı çıktım. İmkanları aşacak bir yükle karşılaşmak istemedim. Bana Filistin’in hali ortada, Filistin’e birkaç doktor yetiştirsek bir şey mi olur? Öyle denilince karşı çıkmadım ve kabul ettim. Ama şimdi o Filistinli öğrenciye kan ağlatıyorsunuz. Sahtekar adam gözünden belli olur. Bu öğrenciye yardımcı olmayacağız da kime olacağız? Öğrenci kuru soğana muhtaç olmuş diye haykırmayacak mıyız?”.
“VİDEO YAYINLARINI KALDIRMAK İÇİN ORAYA BURAYA GİDİYORLAR”
Yayınladığı videoların kaldırılması için de çalışıldığını belirten Karahan, “Yazıklar olsun, öğrencisini bu vaziyete sokup da çaresini bulmayanlara. Eğer çare bulmazlarsa daha biz çok video yapacağız ve sonra gidip oraya buraya video yayını durdurmak için çaba göstermesinler” ifadesini kullandı.
EDİTÖRÜN NOTU: Uşak Üniversitesi veya tıp fakültesi yönetiminin bu konu hakkındaki cevabını da iletmeleri durumunda yayınlayabiliriz. ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI