Millet Bahçesi projesi hakkında konuşan Mimarlar Odası İl Temsilcisi Çağlar Samancı, projenin kentin geçmişini ve hafızasını sildiğini ifade etti.

Kent Park Projesi’nin Uşak’ta çok ciddi bir ağırlığı olacağını belirten Samancı, projenin 9 yıldır bitmediğini anlattı. Projenin önceki dönem Belediye Başkanı Nurullah Cahan tarafından başlatıldığını belirten Samancı, şöyle konuştu:

“Kent Park Uşak’ta çok ciddi ağırlığı olan bir proje ve 110 bin metrekare alanı kapsıyor. 2014’te seçim propagandasıyla başladı. Daha sonra burada yıkımlar başladı. Bu alanı bilen projenin kenti bilen doğru ekiplerce yapılması lazımdı”.

UŞAK’TAKİ YAŞANMIŞLIKLARI BİTİRİYORSUNUZ

“Kentte büyük bir alanı dönüştürdüğünüz zaman, buradaki anılar ve yaşanmışlığını bitiriyorsunuz” diyen Samancı, şöyle konuştu:

Kampa gitmek isteyen Uşaklı gençler son başvuruyu kaçırmayın Kampa gitmek isteyen Uşaklı gençler son başvuruyu kaçırmayın

“Bu nedenle bu kenti bilen ve analiz eden bir ekibin yapması gerekir. Bu yapılmış mıdır?  Bu proje vaziyet planında görülüyor. Kent parka bir otopark yapılıyor. Ama atıl ve aşağı yukarı 9 yıl geçmiş. Henüz Uşak halkının kullanımına burası açılamamış. Burada yer altı otoparkı yapılıyor ve üzerine meydan kuruluyor. Üstüne nasıl bir meydan tasarladınız çok önemli. Şu an Atapark’ta da görüyoruz. Tesisleri kapatarak ve ihtiyaca göre hareket ediyorsunuz. Kaçak imalatla büyümenin önüne geçmek de lazım. Bunu yapanların Uşak’ı çok iyi bilmesi lazım. Bu saatten sonra bir şey değişmez. Ama kamuyu iyi bilen ekiplerce bu tür alanların kurulması lazım.”

MİLLET BAHÇESİ HALA TAMAMLANMADI

2014’te göreve gelen Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan döneminde hayata geçirilen kent park projesi, 2015’ten sonra başladı. Buradaki kamu binaları ve okullar yıkıldı. Uşak Lisesi, Endüstri Meslek ve Kız Meslek Liseleri ortadan kalktı. Besim Atalay Ortaokulu ve Anadolu Orhan Dengiz de sonradan yıkıldı. Proje, Mehmet Çakın döneminde Millet Bahçesi oldu. Proje kapsamında, şu anda bölgeye yaklaşık 800 araçlık bir yeraltı otoparkı yapılıyor.

Editör: Ali ARASLI