Uşak Belediye İşhanı’nın yıkım kararı, burada faaliyet gösteren esnafın yanı sıra bazı sivil toplum kurumlarını da olumsuz yönde etkiledi. Uşak’ta faaliyet gösteren Çölyak ve PKU El Ele Derneği yönetimi de kendisine uygun bir yer arayışına başladı. Kentte çölyak hastası çocuklar için faaliyetlerde bulunan Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği, ağırlıklı olarak dar gelirli ve buna rağmen aldıkları besinler pahalı olan bir kitleye hizmet veriyor. Çölyak hastası çocuklar için burada etkinlikler yapan dernek, kentteki kurum ve kuruluşların katkılarıyla uygun bir yer talep ediyor.

UŞAK BELEDİYE İŞHANI’NIN YIKIMI ESNAFIN YANI SIRA BAZI KURUMLARI DA ETKİLEDİ

Uşak’ta 1978’de yapılan Belediye İşhanı, kötü görünüm gerekçe gösterilerek, deprem testine tabi tutuldu ve burada depreme dayanıklılık için özel bir şirkette, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından inceleme yaptırıldı. Söz konusu şirket, binadaki hemen hemen bütün kolonlardan örnekler aldı ve aynı dönemde yapılan binanın sadece süpermarket olarak kullanılan ve dershanelerin bulunduğu bölümde çalışma yapıldı. Beyaz eşya satışı yapan bir işletme ile arka bölümünde yer alan düğün salonlarının bulunduğu noktalardan hiçbir karot örneği alınmazken, binanın bu bölümlerinin sahiplerinin tapularını ayırdıkları için müdahale edilmediği ifade edildi. Sonuç itibariyle Uşak Belediye İşhanı binası için alınan yoğun karot örneklerinin ardından binaya depreme dayanıksız raporu verildi. İşhanında faaliyet gösteren esnaf durumu mahkemeye taşırken, binanın üst katlarında bulunan sivil toplum kurumları ve özel işletmeler de kendilerine yer aramaya başladı.

belediye işhanı

ÇÖLYAK HASTASI ÇOCUKLARA HİZMET VEREN DERNEK DE ORTADA KALDI

9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler! 9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler!

Çölyak hastalarına hizmet veren Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği de bu süreçten olumsuz olarak etkilendi. Çölyak hastası çocuklara ağırlıklı olarak hizmet veren dernek yönetimi yeni bir bina arayışına geçerken, çölyaklı çocuklara uygun yiyecek hazırlayacakları bir mekana ihtiyaç duyuluyor. Çölyak hastalarına aynı zamanda toplu olarak ihtiyaç duydukları yiyecekleri daha uygun koşullarda getirten dernek, bu bakımdan kamu yarına çalışıyor. Dernekte çölyaklı çocukların canlarının çektiği pasta, makarna, pizza, pide ve simit gibi yiyecekler sık sık hazırlanıyor ve üyelere paylaştırılıyor. Öte yandan glutensiz un ve diğer ürünlerin fiyatlarındaki afaki artışlar, çölyak hastalarının en büyük sorunlarının başında geliyor. 

Editör: Ali ARASLI