Uşak Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Uğur, Ankara’da bir veteriner hekimine yönelik şiddet olayının ardından, 21 Ağustos 2023 Pazartesi günü, iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi. Ankara’da kedisi öldüğü için kadın bir veteriner hekimine yönelik saldırıda bulunulduğunu ve saldırganın ifadesinin ardından serbest bırakılmasına, Türkiye genelindeki tüm veteriner hekimlerinin tepkili olduklarını belirten Özgür Uğur, “Yaşamın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da hızla artmış ve artık dayanılmaz bir boyuta gelmiştir. Veteriner hekimler de bu şiddettin en büyük mağdurlarından  olmakta, mobbinge, tacize, linçe, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler. Geçen ay İzmir’de, geçtiğimiz hafta da başka bir meslektaşımız Ankara’da muayenehanesinde saldırıya uğradı. 

veteriren1

Sağlığın her canlı için hak olduğunu savunarak, hayvan sağlığı için ülkenin en ücra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet veren veteriner hekimler, mesleklerinin doğası gereği, aynı zamanda halk sağlığının da koruyucusudurlar” dedi.

veteriner1

Aşağı Karacahisar köyünden Şahin Uğur, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi Aşağı Karacahisar köyünden Şahin Uğur, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi

21 AĞUSTOS’TA İŞ BIRAKIYORUZ

“Mesleğimize yönelik artarak devam eden şiddeti görmezden gelenlerin de bu saldırıda sorumluluğu olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz” diyen Uğur, şöyle konuştu: “Görev başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildiriyoruz, yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak, sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve durumlar harç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız”. 

Editör: Ali ARASLI