Bu yıl artan fiyatlar, zeytinyağını da etkiledi ve geçen yıl litresi 50 TL olan zeytinyağı bu yıl pazarda 100 TL’ye çıktı.

Küresel ısınma ve zeytinliklerin imara ve madene açılmasıyla ilgili uygulamalar, zeytinyağını daha kıymetli hale getirdi ve ilerleyen yıllarda zeytin yağının litresi gram altında eşdeğer olacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER: SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞINI NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

zeytinyağı

SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI 200 TL’Yİ GEÇTİ

Aydın’da yerinde üretilen ve doğal olan zeytin yağının litresi bu yıl 200 ila 250 TL dolaylarına yükselmiş olarak görülüyor.

Zeytinyağındaki bu denli fiyat artışının temelinde iklim değişikliği ve diğer cins sıvı yağ fiyatlarındaki yükseliş geliyor. Normal Ayçiçek yağının 50 TL olduğu bir dönemde zeytin yağının en az 4 kat fiyata satılması gerektiğini düşünen üreticiler, kış dönemine gelindiğinde fiyatın daha da yükseleceğini ifade ediyorlar.

zeytinyağı1

UŞAK’TA PAZARDA NORMAL ZEYTİN YAĞI 100 İLA 110 TL

Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne? Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne?

Uşak’ta dün kurulan Kemalöz Pazaryerinde normal zeytinyağının litresi 100 ila 110 TL bandında satıldı. 1 litre olarak alındığında fiyatı pahalıya gelen zeytinyağı, 5’erlik şişede alınması durumunda 470 ila 500 TL aralığında satıldı. Aynı cins zeytinyağı (soğuk sıkım olmayan) geçtiğimiz yıl, 5 litrelik olarak 200 TL gibi bir fiyattan satılmıştı. Geçen yıl 5 litre alındığında litresi 40 TL’ye gelen yağın fiyatı bu yıl 90 TL’yi geçti. Bu hesaba göre soğuk sıkım olmayan zeytinyağının litresi de yüzde 100’ün üzerinde zam gördü.

zeytinyağı

MARKETLERDE DURUM NE?

Marketlerde ise zeytinyağının fiyatı 180 TL ve 190 TL dolaylarında satılıyor. Riveria ve sızma olarak satılan 2 tip zeytinyağının fiyatı değişkenlik gösteriyor. En bilindik marka olan Komili zeytinyağının Riveria tipi 179 TL (En uygun mağaza olan BİM’de) ve Sızması ise 189 TL (BİM’de) satılıyor. Uygun marketlerin başında gelen BİM’in fason ürettirdiği kendi markası ise naturel Sırım 169 TL’ye satılıyor. Söz konusu fiyatlar diğer marketlerde yüzde 5 aşağı veya yukarı olarak satılıyor.

zeytinyağı4

RİVERİA VE SIZMA ARASINDAKİ FARK NE?

Aralarında 10 TL gibi bir fiyat farkı olan riveria ve sızma zeytinyağının farkı merak ediliyor?

Riveria ve sızma arasındaki fark ne? Sorusuna şu yanıt veriliyor:

Sızma zeytinyağının üretiminde zeytin ezilir ve parçalanır. Riveriada ise böyle bir işlem olmaz ve zeytinyağı ısıtılır ve kimyasal işlemlerle temizlenerek, doğal yağ ile karıştırılır ve elde edilir. Lezzet olarak sızma daha aroma vericidir ve riverida ise daha hafif bir tat vardır. Bu nedenle riveria daha çok yemeklerde tercih edilirken, sızma ise salata ve sabah kahvaltılarında tüketilir.

BENZER HABER: BAL FİYATLARI YÜZDE 50 ZAMLANDI!

Editör: Ali ARASLI