14 Mayıs ve 28 Mayıs dönemi bitti, Uşak’ta da AK Parti 2 ve CHP 1 milletvekili çıkardı. İYİ Parti’nin yurtdışı oylarla 1 milletvekilliğinden olması, daha önce yaptığımız 1-1-1 şeklindeki tahminleri boşa çıkarsa da yaptığımız, değerlendirmelerin de rasyonel olduğunu ortaya koydu.

Uşak AK Parti'deki 6 ilçenin yöneticileri istifa etti Uşak AK Parti'deki 6 ilçenin yöneticileri istifa etti

Bu seçimin ikinci tura kalması, ister istemez genel seçimin gündemde daha uzun süre kalmasına neden oldu.

Şimdi ilerleyen dönemde yerel seçim sürecine gireceğiz ve çok değil 3 aya kadar siyaset yeniden ısınmaya başlar.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok kentte muhalefetle iktidar partisi arasında çok daha çekişmeli mücadelelere şahit olacağımızı düşünüyorum.

Uşak’ta da yoğun bir mücadele ortaya konabilir. CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmaması da buradaki mücadelenin seyrini belirleyecek gibi duruyor.

Bilindiği gibi 2019 seçimlerinde CHP, toplumda karşılığı olmayan bir adayla yola çıkmış ve belediye meclisine çok az bir üye sokmuştu. MHP’de de benzer durum söz konusu oldu ve sadece 1 belediye meclis üyesi oldu.

Seçimde başa başa mücadele eden AK Parti’yle İYİ Parti oldu. Bu seçimde de Muhammet Gür, çok az bir oy farkıyla seçimi kaybetti ve o dönemde İYİ Parti’ye oy veren bir çok ismin oy pusulalarına yazdığı EYT yazıları da seçim sonuçlarına etki etmişti.

Tabii seçimler bitti ve genel seçimlerde de benzer bir tablo ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu tablo, ister istemez muhalefete oy verenlerde bir ittifak yapılmasına dair bir beklentiyi de doğurdu.

Şu anda seçim sonuçlarının etkileri halen hissediliyor ve sakinleşmeyle birlikte daha nitelikli bir muhasebe yapılır ve ittifakın olup olmayacağı da ilerleyen günlerde netleşir. Tabii burada genel başkanların siyasi tutumları, CHP’de olası bir Ekrem İmamoğlu veya benzer bir ismin Genel Başkanlığa gelmesi de sürece etki edecektir.

Her ne olursa olsun, ittifak yapılsın veya yapılmasın fark etmez, bizler tarafsız bir şekilde bu süreci aktarmaya ve yine kamuoyu yoklamaları yapmaya devam edeceğiz.

İKTİDARA YAĞ ÇEKMEK İÇİN MUHALİFLERİ KAFİR İLAN ETMEK DOĞRU DEĞİL

Bu yazıda bir hususu daha hatırlatmak istiyorum.

Seçim bitti ve galip gelen AK Parti yönetimi ve seçmeni bunu bir şölen havasında kutladı. Buraya kadar bir sorun ve sıkıntı yok, adamlar seçimi kazandı ve kimseye zarar vermeden sevinmeleri gayet normal.

Fakat bu süreçte dikkatimi çeken bazı hususlar da oldu.

Sözüm ona bir meclise başkanlık eden (kurumlarla derdimiz yok) bir iş adamımız, muhaliflere kafir diyecek kıvama kadar geldi.

Sanki kendi üyelerinde, çalıştığı kurumda veya kendi yakın çevresinde hiç muhalefete oy veren yokmuş gibi bir tavır takınılması ve sırf güçlünün yanında yer alma derdiyle ortaya konan bu yaklaşımı doğru bulmadım.

Vıcık vıcık sosyal medya hesaplarından iktidar partisine yağ çekmek için karşı tarafa KAFİR muamelesi yapılmasının hesabını er geç İLAHİ ADELETİN önünde verecektir.

ALİ ARASLI///