Kayaağıl 250 TL oldu, Hamamboğazı'nda 100 TL'den yola devam Kayaağıl 250 TL oldu, Hamamboğazı'nda 100 TL'den yola devam
Tecrübeli konomist Atilla Yeşilada, son youtube videosunda önemli uyarılarda bulundu. “Sıkı para politikası mı, eşşek şakası mı?” isimli videoda son gelişmelere dair açıklamalar yapan Yeşilada, enflasyonun üzerinde bir faiz oranı olmaması durumunda, işlerin daha kötüye gideceğini ifade etti.
Türk Lirası’nın değerinin korunması için enflasyon ve faiz arasındaki dengenin iyi sağlanması gerektiğine dikkat çeken Yeşilada, yıl sonu için ‘resmi’ olarak yaklaşık yüzde 50 civarında bir enflasyon beklentisi olduğunu ve sokaktaki enflasyonun ise bunun üzerine çıkacağını dile getirdi.
Yeşilada, “Bu enflasyon düşmez ve yükselir. TL’nin değer kaybı ve seçimden önce büyük miktarda para harcanması da enflasyon artışıdır. Asgari ücrete yapılan her 10 puanlık zam enflasyonu yüzde 2 artırıyor. Hükümet bir para pompalıyor. Yazın bir turist gelecek ve bunlar da bizim yediğimiz ve içtiğimize ortak oluyor ve fiyatlar yükseliyor. Eğer ek tedbir alınmazsa resmi yüzde 50 enflasyon olur. Sokaktaki enflasyon tabii farklı” dedi.
1 TL ÜZERİNDEN ENFLASYON VE FAİZ DENGESİNİ ANLATTI
“Beklenen enflasyondan daha fazla yüksek bir faizinin yoksa sıkı para politikası bir eşşek şakasına dönüşür” diyen Yeşilada, şöyle söyledi: “Bakılım TCMB’nin beklediği enflasyona. Diyelim ki gelecek sezon yüzde 30 ve bizim hedefimiz yüzde 5. Eğer sizin yüzde 30 enflasyonunuz varsa sizin yüzde 35 faizle kapıyı açmanız lazım. 1 lirayı bankaya koyduğunuzda enflasyon karşısında değer kaybetmemesi gerekiyor. 1 lira bankada bir süre sonra 0,95 kuruşa düşeceğine, 1 lira 5 kuruşa çıkmalı”.
Editör: Ali ARASLI