Ucuz marketlerin başında gelen BİM’de 1 litre sütün fiyatı 16,90’a düştü. Normal şartlarda 21,50 TL, 23 TL ve 27  TL’den sütün satıldığı mağazada, bir sefere mahsus olmak üzere spot ürün satışı başladı. Stoklarla sınırlı olan sütün markası: SEK

SEK SÜT 16,90’A BİM’DE SATILIYOR

Son dönemlerde artan maliyetler ve süt ineklerinin küresel ısınma ve yetersiz beslenme nedeniyle azalması üzerine, süt fiyatları arttı. Çiğ sütün fiyatı dahi 11 ila 14 aralığında satılmaya başlanırken, süt üreticisinin kapıya kadar getirdiği sütün litre fiyatı 25 ila 30 TL seviyesine yükseldi.

süt1

Böyle bir ortamda pastörize süt ve peynir gibi süt ürünlerinin fiyatlarında artışlar meydana geldi. Bu nedenle tüketici daha uygun fiyata ve kaliteli sütü market market arar hale geldi.

Türkiye’nin en büyük indirimli marketlerinden biri olan BİM, kendi ürettirdiği DOST sütün yarım yağlısını 21 TL 50 kuruşa satarken, 1 defaya mahsus olmak üzere, bugünden itibaren SEK sütün yarım 0,5 yağlısını 16 TL 90 kuruştan satışa çıkardı.

süt2

STOKARLARLA SINIRLI KALİTELİ SÜT

Türkiye’nin önemli ve büyük süt firmalarından SEK sütün ürettiği 1 litrelik pastörize ürün, BİM’deki stoklarla sınırlı. Stokların hafta içinde bitmesi bekleniyor. Tüketici, fiyat ve fayda noktasında daha uygun olan SEK sütü tercih ediyor.

Uşak’taki o markette Komili ayçiçeği yağının fiyatı 30 lira birden düştü Uşak’taki o markette Komili ayçiçeği yağının fiyatı 30 lira birden düştü

BİR DÖNEM KAMU İKTİSADİ TEŞEKKÜLÜYDÜ

SEK, 1963 yılında devlet tarafından kuruldu ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı uhdesinde çalışmalar yaptı. 1968 ve 1995 arasında kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) olarak faaliyetlerini devam ettirdi. 1995’te özelleşen şirket, 1997’de KOÇ grubu tarafından alındı ve 2021’de Çallı Holding bünyesine katıldı.

Editör: Ali ARASLI