Türkiye genelinde bir çok baklavacı ve börekçi dara ve gramaj bilgisi vermeden satış yapıyor.

Ülke genelinde baklave ve böreğin kilogramı 200 TL'den başlıyor ve 600 TL'lere kadar gidiyor. Baklavada ve börek satan bir çok işletme kutunun gramajını da kilograma ekliyorlar.

Bu konuya uyanan bir okuyucumuzdan ilginç bir talep geldi. Okurumuzun bize aktardıklarını önce yazalım:

"Ağabey, geçen gün pastaneye gittim, çocukların canı tatlı çekti. Zaten sürekli alamıyoruz ve 400 gram kadar tadımlık aldım. Kilosu 250 TL'den 100 lira tuttu. Mutfakta hassas terazi var ve kutuyu tarttığımda 75 gram geldi. Hadi 70 diyelim. Burada bence bir hesap hatası var. Baklavacılar ve benzer işletmeler bu konuda daha duyarlı olmalılar".

Şimdi bu örnek Uşak'ta ve burada baklavanın kilosu 250 TL civarında geliyor. Fakat İstanbul, Ankara ve İzmir'de 600 liraya kadar baklava satan yerler var. Bunun büyüğü küçüğü de olmaz orası da ayrı bir konu.

Baklava elzem bir ürün değil, fakat insanların nefsi istiyor bunu. Ülkemizde baklava çaldı diye yıllarca hapis yatırılan çocuklar da var (Hala utanarak hatırlıyoruz).

BELEDİYE VE TARIM İL TARIM MÜDÜRLÜKLERİ BU KONUYA EL ATMALI

Uşak'ta kıymalı pidenin fiyatı fiili olarak 85 TL ve üzerine çıktı Uşak'ta kıymalı pidenin fiyatı fiili olarak 85 TL ve üzerine çıktı

Burada bir hak kaybı olduğunu görüyoruz. Esnaf da belki bu durumun farkında değil. Ama dara hesabını alarak vatandaşa ürün satışı yapılması gerekiyor. Bu vicdani bi konu ve aldıkları gramaj kutunun fiyatının çok çok üstünde. Belediye ve il tarım müdürlükleri buna karşı bir çalışma yapmalılar. 

Editör: Ali ARASLI