AK Parti’ye yakın gazetelerin başında gelen Sabah’ta emekli maaşlarıyla ilgili bir haber çıktı. Uşak, İzmir, Aydın, Manisa ve İstanbul gibi Türkiye genelinde emeklilerin merak ettiği maaş artışına dair kulisler verildi. 16 milyon emekli vatandaşın yaşadığı ülkemizde, Ocak 2024 emekli maaş zammıyla ilgili Sabah’tan Hazal Ateş bir haber yaptı.

Habere göre; emekli maaşlarına 2 formül üzerinden zam yapılması planlanıyor.

Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor Uşak Belediyesi, 10 liralık simidi 15 TL'ye satıyor

Bunlardan ilki enflasyonun yüzde 68 gerçekleşmesine dair bir senaryo… Bu plana göre Bağ-Kurlu emekliye yüzde 40,28 ve memur ve emeklilerine de yüzde 52,19 zam öngörülüyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise Ocak 2023’teki toplu sözleşmeye göre çeşitli oranlarda refah payı ilave edilecek. Fakat bu refah payları yüzde 13,50 ile yüzde 16,50 arasında olacak.

Bir diğer düşünce de kök aylıklara yapılacak seyyanen zam. Buna göre 7 bin 500 TL’nin altında kalan emeklilere kademeli bir artış söz konusu.

para1

EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRAYI GEÇECEK

En düşük emekli maaşı, bu hesaplamalara göre 10 bin lirayı geçecek gibi görünüyor.

Emekli maaşları, EYT’nin de onaylanmasıyla birlikte ciddi tartışma konusu oldu. EYT’yle beraber emekli sayısı bir anda artış gösterdi. Sosyal Güvenlik Açığı’nın derinleşmesi nedeniyle, yeni emeklilik formülleri üzerinde de çalışılmaya başlandı. Tamamlayıcı emeklilik sistemi üzerindeki çalışmanın yerel seçimden sonra gündeme gelmesi söz konusu.

Türkiye’deki vatandaşların en büyük hayali olan, ‘Emekli olayım ayaklarımı uzatayım’ düşüncesi de buhar oldu. Emekli maaşının düşüklüğü nedeniyle, bir çok emekli sigortasız çalışarak gelir elde ediyor. Bunu yapmazlarsa, temel gereksinimlerini karşılayamaz hale geliyorlar.

Editör: Ali ARASLI