TRT 1’de yayınlanan Gönül Dağı isimli dizinin çekimlerinin yapıldığı bölgeye yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Kaymaz’a siyanürlü zehir atık barajı inşa edilmesi gündeme geldi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) söz konusu projenin hayata geçmesi durumunda, bölgenin büyük zarar göreceğini ve bu nedenle ÇED raporunun onaylanmaması gerektiğini bildirdi. Kentteki demokratik kitle örgütlerinin Kaymaz’a götürecekleri belirten ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, 18 Temmuz 2023 Salı günü saat 08.30’da Migros önünden hareket edeceklerini bildirdi.

Uşak Belediye Başkan Vekili Akif Şanlı, personelle bayramlaştı Uşak Belediye Başkan Vekili Akif Şanlı, personelle bayramlaştı

Projenin bölgeyi bir zehir çukuruna çevireceğini belirten Yurtman, “Özel bir altın madeni şirketi Eskişehir / Sivrihisar / Kaymaz mahallesinde         Maden Atık Depolama Tesisi projesi için  başvurmuş CED süreci devam etmekte olup,   şirketin ÇED raporu onaylanırsa Kaymaz’ a  600 metre mesafede  40 metre derinliğinde 5.500.000 metreküp kapasiteli Siyanürlü  Zehirli  Atık Barajı inşa edilecektir.  Şirketin hazırladığı ÇED raporuna göre 5 milyon 500 bin metreküp yapılacak 3. zehir atık barajı 10 yılda dolacaktır. Durum böyle olunca   Dördüncü ve beşinci zehirli atık barajı yapılması kaçınılmazdır. Bunun neticesinde 1 milyon kişi ve Kaymaz diye mahalle kalmayacaktır. Kaldı ki altın uğruna Kaymaz mahallesinin taşıttırılması  bile gündemdeyken, buradaki meralar, tarım arazileri yani tarım ve hayvancılık yok olacaktır. Ayrıca kanserden senede 60-70 kişinin öldüğü bir mahalle zaman içinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.

Türkiye’de bilinen Atık barajlardan Kütahya Eti Gümüş tesislerindeki  Siyanür Atık havuzunun çökmesini hatırlatan Yurtman, “19 Kasım  2021de Giresun / Şebinkarahisar / Yeşilkardeş mahallesinde kurşun, çinko, bakır madeni atık havuzu çökmesi ,  23 11.2021 Erzincan da yaşanan bir Altın madenine ait atık havuzun patlaması sonucunda mal, can ve çok büyük çevre felaketleri yaşanmış olup, Kaymaz da yaşanmayacağını kim garanti edecektir. ÇED raporuna göre tesis yılda 1.000.000 ton kapasite ile çalışırsa ve ton başına 1,5 kg siyanür kullanıldığına göre yılda 1.500 ton siyanür kullanılacak demektir. Bu  1.500 ton siyanür havamızı, suyumuzu ve toprağımızı ne hale getirecek hiç düşündünüz mü ? Eskişehir Çevre derneği olarak maden çıkartılmasına karşı olmayıp siyanürlü altın madeni ile liç e karşı olduğumuzun bilinmesi isteriz. Şirket 3 kuyudan ayda 85.000 metreküp su çektiğine göre yılda  1.020.000 metreküp su çekmekte olacaktır. Zaten su fakiri olan bir tarım bölgesinde milyonlarca litre su siyanürlü altın madenciliği için zehirlenecek ve  zaten azalmakta olan yeraltı su kaynaklarımız daha da azalacak çocuklarımıza, torunlarımıza ne mirası bıkacağız. Böylece geleceğimiz ipotek altına alınmak istenmektedir. Eskişehir Çevre Dereneği ( ESÇEVDER ) olarak havamızın, toprağımızın ve suyumuzun kirletilmesine karşı olduğumuzu diğer demokratik kitle örgütleri ile birlikte kamuoyna açıklamayı bir görev saymaktadır” dedi.

Editör: Ali ARASLI