Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) ve diğer demokratik kitle örgütleri, Gönül Dağı dizisinin çekildiği bölgeye 30 kilometre mesafedeki siyanürlü atık su havuzunun bölgeyi zehirleyeceği gerekçesiyle Kaymaz’a gitti.

gönül dağı kaymaz eskişehir2

Yola çıkmadan önce bir açıklama yapan kitle örgütleri, siyanürlü atık su barajının olası bir deprem veya ihmalde patlamayacağının garantisinin bulunmadığını bildirdi. STK temsilcileri, “ÇED raporuna göre tesis yılda 1.000.000 ton kapasite ile çalışırsa ve ton başına 1,5 kg siyanür kullanıldığına göre yılda 1.500 ton siyanür kullanılacak demektir. Bu  1.500 ton siyanür havamızı, suyumuzu ve toprağımızı ne hale getirecek hiç düşündünüz mü ?

Uşak Kent Konseyi’nde 4 adaylı yarışa gidiliyor Uşak Kent Konseyi’nde 4 adaylı yarışa gidiliyor

gönül dağı kaymaz eskişehir1

Eskişehir Çevre derneği olarak maden çıkartılmasına karşı olmayıp siyanürlü altın madeni ile liç e karşı olduğumuzun bilinmesi isteriz. Şirket 3 kuyudan ayda 85.000 metreküp su çektiğine göre yılda  1.020.000 metreküp su çekmekte olacaktır. Zaten su fakiri olan bir tarım bölgesinde milyonlarca litre su siyanürlü altın madenciliği için zehirlenecek ve  zaten azalmakta olan yeraltı su kaynaklarımız daha da azalacak çocuklarımıza, torunlarımıza ne mirası bıkacağız.

gönül dağı kaymaz eskişehir

Böylece geleceğimiz ipotek altına alınmak istenmektedir. Havamızın, toprağımızın ve suyumuzun kirletilmesine karşı olduğumuzu diğer demokratik kitle örgütleri ile birlikte kamuoyna açıklamayı bir görev saymaktayız” dedi.

Editör: Ali ARASLI