Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı toplantıda politika faizini 500 baz puan daha artırdı. Merkez Bankası bugün Başkan Hafize Gaye Erkan tarafından Para Politikası Kurulunu topladı.

Toplantıda 500 baz puan faiz artışı kararaştırıldı. 

Söz konusu karar, vatandaşın parasını değerlendirdiği mevduat faizlerini de doğrudan etkileyecek. Şu anda yüzde 40 civarında piyasada faiz geliri elde edenler var.

Bankaların bu karara göre nasıl pozisyon alacakları merakla bekleniyor. Banka faizlerinin halen enflasyonun altında kaldığı da uzmanlar tarafından anlatılıyor. Enflasyon ve faiz arasındaki makas halen yüksek ve Türkiye'de faizler bu nedenle ekside. 

İLGİLİ HABER: 

Faiz artışı sonrası Dolar / TL kuru nasıl oldu?

MERKEZ BANKASI'NDAN ŞU AÇIKLAMA YAPILDI

Hafize Gaye Erkan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan.

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Editör: Ali ARASLI