Modern çağın insanı, çok fazla yemek tüketiyor ve akşam saat 7'de akşam yemeğinin ardından da çerez ve benzeri besinleri yemeye devam ediyor.

Akşam yemeklerinden sonra yapılan çay faslında, atıştırmalık bisküvi, çerez, tatlı ve şeker oranı yüksek meyveler de tüketiliyor.

Deyim yerindeyse, bir çok vatandaş evde "Can sıkıntısından sürekli yiyor ve tüketiyor". Fakat bunun bir zararı var ve zararların başında sabahları oluşan şişkinlik geliyor. 

Gece yatınca oluşan şişkinlik çok sıkıntılı bir durum ve bunu aşmak için yapılacak belli başlı çalışmalar var. 

Bu konuda bilgi veren Uzman Diyetisyen Elif Bilgin Baş şu hususlara karşı uyardı:

YATMADAN ÖNCE ÇOK YEMEK ŞİŞLİK SEBEBİ

Sabah şişliğinin sebepleri şöyle sıralanıyor: 

*Yatmadan hemen önce büyük porsiyon yemek tüketmek, Gazlı içecek tüketmek, Alkol tüketmek, Gaz yapıcı sebzelerden brokoli, lahana ve karnabahar gibi yemekleri yemek, Kurubaklagil tüketmek, Çok fazla tuzlu besin tüketmek, Yemekten hemen sonra uzanmak, Süt ve süt ürünleri tüketmek, Hazır ve işlenmiş gıda tüketmek, Kabızlık ve stres. 

ŞİŞLİĞE KARŞI NELER YAPILMALI?

Bahar ve yaz dönemindeki hapşırma neden oluyor? Bahar ve yaz dönemindeki hapşırma neden oluyor?

Aşırı tuz tüketiminden sakınılmalı, Su alımı arttırılımalı, Aşırı şeker tüketiminden sakınılmalı, Baklagil tüketimi çok geç saatlere bırakılmamalı, Düzenli egzersiz yapılmalı, Bitki çaylarından papatya, rezene, nane tercih edilmelidir. 

Editör: Ali ARASLI