Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nda özel güvenlik hizmeti alınacağına dair bir ihale ilanı yayınlandı. İhale ilanına göre 32 personelli güvenlik hizmeti alımı yapılacağı bildirildi ve bununu üzerine bazı basın ve yayın organlarında, bu durum fabrikaya yeni personel alımı gibi haberleştirildi. Özel güvenlik iş ilanlarını takip edenler bu habere yoğun ilgi gösterdiler.  Peki Uşak Şeker Fabrikası, özel güvenlik personeli alımı yapacak mı? Bu sorunun cevabı için kuruma telefon yoluyla ulaştık ve bilgiler edindik. 

Konuyla ilgili Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğü’nün ilgili birimiyle bir görüşme yaptık. Söz konusu ilanın her yıl rutin olarak çıkılan bir hizmet ilanı olduğu ve ilanın personel alımı değil, hizmet alımı ilanı olduğu belirtildi.

7-1

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir kaynak, ihalenin her yıl rutin olarak tekrarlandığını ve hali hazırda çalışan güvenlik personelinin de yıllardır burada çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak

Söz konusu ilanda yer alan “32 kişi ile 1(bir) yıl süreli özel koruma ve güvenlik hizmet alımı işi” ifadesi, buraya bireysel personel alımı olarak yorumlanırken, bu konuda fabrikaya da yoğun bir telefon trafiği olduğu ifade ediliyor.

İŞSİZLİĞİN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Rutin bir ihale ilanındaki personel alımı ifadesini görenler, Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürlüğüne bizzat giderek veya telefon açarak, iş başvurusunda bulunuyor veya CV bırakıyor.

Bir ihale ilanından dahi yüzlerce vatandaşın iş için fabrikaya başvurması, işsizliğin ve ekonomik durumun ne seviyeye geldiğini de gözler önüne seriyor.

4-8

ÖZEL GÜVENLİKÇİ SERTİFİKASI NASIL ALINIYOR?

Son yıllarda, özel güvenlik personeli olmak için sertifika programına katılanlar çoğaldı. Özel güvenlik sertifikası almak için belli bir eğitimden geçmek gerekiyor ve bunun sınavları oluyor. Özel güvenlik görevlisi sınavları, düzenleniyor. Özel Güvenlik Görevlisi sınavları silahlı veya silahsız olarak sertifika alacak adaylara yönelik yapılıyor.

Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi olanlar, kurum ve kuruluşlarda istihdam edildiği gibi, özel güvenlik firmalarına bağlı olarak çalışabiliyorlar.

İHALENİN DETAYI ŞÖYLE:

a) Adı : Özel Koruma ve Güvenlik Görevlisi Yardımcı Ofis Destek
b) Niteliği, türü ve miktarı : 32 kişi ile 1(bir) yıl süreli özel koruma ve güvenlik hizmet alımı işidir.
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
c) Yapılacağı/teslim edileceği yer : Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası
ç) Süresi/teslim tarihi : İşe başlama tarihi 18.12.2023, işin bitiş tarihi 17.12.2024
d) İşe başlama tarihi : 18.12.2023
Editör: Ali ARASLI