Kentteki OSB’ler için gerekli destekleri verdiklerini ifade eden AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, “Bu dönemde bir OSB de Eşme’ye kazandırmak istiyoruz” dedi.  AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Uşak Havaalanı’nın tekrar ulaşıma açılmasına dair taleplerle ilgili, “İnşallah havaalanımızı da ilerleyen günlerde tekrar uçuşlara açığız” dedi.

EŞME’YE OSB KURMA GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ VAR

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, kentte OSB’lere yönelik yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Uşak OSB’nin genel kurul toplantısında konuşan Güneş, “İlin kalkınması için sanayileşmek önemli ve AK Parti iktidarlarına buna çok fazla önem verildi. 32 milyar dolardan 256 milyar dolar ihracata ulaştık. Sanayicinin işlerini kolaylaştırmak ve altyapıdaki sorunları çözmek. Biz 192 olan OSB’ye 162 daha ilave ettik. Bunun daha da artması yönünde gayret ve çaba sarf ettik. 2023’te OSB’lerin desteklenmesi için 3,1 milyar TL para ayrıldı. AK Parti iktidarları döneminde 37 milyar TL kredi desteği verildi. Uşak’a 770 milyon TL gibi bir kredi verildi. 2003’te Uşak’ta fert başına milli gelir 1500 doların altında olan iller arasındaydı. O dönemde 5084 sayılı kanun çıkarıldı ve buradaki istihdamın artması için işverenlere destekler oldu” dedi.

Güneş, “Uşak’taki OSB’lerin doluluk oranının artması ve istihdamın 20 binin üzerine çıkması, Karahallı OSB ve Banaz OSB’nin kurulaması ve SERA OSB adımları ilimiz için önemli. Bunun üzerine bu dönemde bir OSB de Eşme’ye kazandırmak istiyoruz.  İlçelerimizde de OSB olursa buradaki kardeşlerimiz de bu OSB desteklerinden yararlanacaklar. İstihdamın artması açısından sanayicimize destek için pek çok kanunu hayata geçirdik. En son işverenlere kişi başına sigorta primi desteği olarak 500 TL verme yönünde bir karar aldık. Bunlar yetmez ama siyasi istikrar olduğu müddetçe ve insanlar yatırıma yönelir” ifadesini kullandı.

“İNŞALLAH UŞAK HAVALİMANINI AÇACAĞIZ”

Uşak'ta beton dökümünde oluşan göçüğün altında kalan Cemal Bayram hayatını kaybetti Uşak'ta beton dökümünde oluşan göçüğün altında kalan Cemal Bayram hayatını kaybetti

Tüm dünyada enflasyon ve ekonomiyle ilgili sorunlara karşı biz farklı bir tavır takındık. Biz faizleri indirdik, bazıları dünya bir tarafa giderken siz nereye gidiyorsunuz diyen oldu. Bu dönemde faiz düşürürken paranın maliyetini azalttık ve yatırımı artırdık” diyen Güneş, şöyle söyledi:  “Uşak OSB’deki alanın dolmasının sebebi de insanların yatırıma yönelmesidir ve ilimizde istihdamın 30 binin üzerine çıkması bizim en büyük temennimizdir. Makine sanayinin geliştirilmesi ve daha fazla ihracata dayalı ürünler, Uşak’ı cazibe merkezi haline getirecek. Uşak limana yakın ve çok büyük avantajları var. Hızlı tren hayata geçtiğinde bu avantajlar artacak. Uşak Havalimanı’nın açılması için bizim de gayret ve çabamız var. İnşallah havaalanımızı da ilerleyen günlerde tekrar uçuşlara açığız”. ÇİĞDEM TURAN

Editör: Ali ARASLI