Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor
Yılbaşı alışverişlerinin vazgeçilmezi olan kestane yerine at yemi alma ihtimaliniz var. Son dönemlerde piyasada yaygın bir şekilde bulunan Çin kestaneleri normalde, at yemi olarak kullanılıyor. Çin kestaneleri satışı konusunda Uşak’ta faaliyet gösteren bir yerel market zinciri de uyarı metni paylaştı. Buna göre piyasada Çin kestanelerinin yaygın bir şekilde bulunduğu  bildirildi. 100 TL’ye satılan kestanenin ağırlıklı olarak Çin kestanesi olduğu ifade ediliyor. Uşak’ta faaliyet gösteren Ege Şok isimli market zinciri, şu uyarıda bulundu:
“Sizin için en iyisini seçtikk. Sosyal medyada Çin kestaneleri konuşuluyor. Sağlığa zararlı olan Çin menşeli ürünleri kesinlikle tüketmeyin. Aldığınız kestanenin menşeini mutlaka sorun, bunları satanları yetkililere bildirin”.
Öte yandan Simav ve Gediz tarafından gelen kestane kaliteli olarak biliniyor. Simav ve Gediz bölgesinden gelen kestanenin kilogram fiyatı 250 TL ile 300 TL arasında değişiyor. Kestane, yılbaşı akşamı başta olmak üzere kış akşamlarında yoğun olarak tüketilen bir meyvelerin başında geliyor. Tavada, mangalda veya soba üzerinde pişirilerek yenen kestane içinde bir çok zengin minerali de barındırıyor.

Editör: Ali ARASLI