Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı

Uşak’ta 10 lira olan simidin Ankara’da 15 TL yapılmasına müdahale edildi ve rakam tekrar 10 liraya çekildi. Geçtiğimiz günlerde Ankara Simitçiler Odası Başkanı, simit fiyatlarını 15 TL olarak satacaklarını duyurdu. Ankara simidin 15 TL olması, toplumun her kesiminin dikkatini çekti. 100 gramlık, susamlı ve pekmezli simit fiyatının bu denli yüksek olmasına tepkiler de oluştu. Ankara Simitçiler Odası, rakamın 15 TL olmasına ve gelen tepkiler üzerine tekrar bir değerlendirme yaptı. Bunun sonucunda simit fiyatı 10 TL’ye tekrar çekildi. Bazı basın ve yayın organlarında simit fiyatlarının seçimden sonra zamlanacağına dair de haberler çıktı.

UŞAK’TA DA SİMİT 10 TL

Uşak’ta da şu anda 100 gramlık simit 10 TL’den satılıyor. Simit üreticileri, sürekli artan maliyetlerle baş etmekte zorlandıklarını ifade ediyor. Simit üretiminde en büyük gider işçilik olarak görülüyor. Sigorta, maaş ve diğer maliyetlerle birlikte bir çalışanın aylık gideri 25 bin TL’yi buluyor. Bunun yanı sıra un ve susama gelen zamlar simit maliyetini artırıyor. Uşak, Ankara, Aydın, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere, ülkemizin bir çok ilinde imal edilen simit, odun ateşinde pişiyor. Uşak, İzmir ve Ankara simidinin ortak özelliği pekmezle yapılıyor olması.

ÇAY SİMİT HESABI KABARDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2001’de Uşak’a gelmiş ve burada da çay simit hesabı yapmıştı. Çay simit hesabına göre 1 kişinin günde 3 öğün çay-simitle beslenmesi durumunda geliri buna yetmiyordu. Günümüz şartlarında 1 çay ve 1 simit ortalama 20 TL oluyor. 4 kişilik bir aile bir öğünde 80 liralık çay ve simit tüketiyor. Günde 3 öğün üzerinden bu rakam 240 TL yapıyor ve 30 günde toplam 7200 TL çıkıyor. Çay simit hesabına göre asgari ücretli maaşının neredeyse yarısını çay ve simide ödüyor.

Editör: Ali ARASLI