Uşak’ta bugün çok kısa süreli bulgur yağışı görüldü. Sabah saat 8:45 ile 9:50 aralığında görülen ve halk arasında ‘bulgur yağışı’ olarak bilinen kar türü ve bankların üzerinde birikti. İsmetpaşa Caddesi’ndeki bir pastanenin masalarının üzerinde fon gibi duran ve meteoroloji biliminde adı “Graupel” olan yağış, çok kısa sürdü.

Kar Bulgur2

Bazı yörelerde kuzu dişi olarak bilinen graupel buzdan oluşan bu yağış genellikle Aralık aylarında görülüyor. Söz konusu yağış şiddetli olduğunda yaşamı büyük ölçüde etkileyebilir. Benzer yağış,11 Aralık 2013 tarihinde Galatasaray-Juventus maçının iptal edilmesine yol açmıştı. Ayrıca aşırı olması durumunda ekinlere de zarar verebiliyor.

Kar Bulgur

Uşak'ta sağanak yağış bekleniyor! Tedbiri elden bırakmayın! Uşak'ta sağanak yağış bekleniyor! Tedbiri elden bırakmayın!

UŞAK’TA KAR YAĞIŞI VAR MI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri, bugün Uşak’ta kar karışık yağmur gösteriyor. Hava sıcaklığının -3 ile 5 derece arasında değişmesi beklenirken, yarın  bulutlu bir hava kenti bekliyor. MGM tahminlerine göre Pazar ve Pazartesi günü kentte kar yağışı var. Öte yandan Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, ülke genelinde çok yoğun bir kar hareketliliğinin beklenmediğini bildirdi. Sürmeli, şubat ayında da daha önceki yıllara nazaran daha sıcak bir dönemin geçeğini dün yaptığı video yayında aktardı.

Kar Bulgur1

Öte yandan Uşak’ın yanı sıra, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli ve diğer illerde kurak bir kış dönemi geçiyor. Doğu Anadolu’daki bazı illerin dışında ülke genelinde kayda değer bir kar yağışı henüz görülmedi. Kar yağışı olmadığı için su kaynaklarının bu yıl iyice kıtlaşacağı öngörülüyor. Belediye, kurumlar ve vatandaşın bu konuda daha çok çalışma yapması gerekecek gibi duruyor.

Editör: Ali ARASLI