Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı

Uşak’ta kiralık daire fiyatları, son dönemlerde daha stabil bir duruş ortaya koyuyor. Geçtiğimiz ay sahibinden.com verilerine göre yaptığımız konut kirası bedellerine dayalı haberdeki ortalama fiyatların devam ettiği görülüyor. Kentte 3 artı 1 veya 4 artı 1 oturulabilecek daire fiyatları ortalama 10 bin dolaylarında kiralanmaya çalışılıyor. 10 yıl ve üzeri binalarda ise kira fiyatları 8 bin TL dolaylarında değişiyor. Kentin en pahalı yeri hala Atapark çevresi, Kemalöz ve Cumhuriyet mahallesinin bulunduğu civarlar olarak dikkat çekti. Bunun dışında Bölme ve Kuyucak tarafındaki müstakil tipli bahçeli evler de normal dairelere nazaran pahalı.

Konut kiraları neden artmıyor?

Konut kiraları, enflasyon karşısında geçen yılın bu dönemlerine nazaran çok fazla yükselmiyor. 6 ay öncesine kadar sürekli artan konut kiraları, son dönemlerde daha stabil bir durum sergiliyor. Çünkü konut artık para kazanılacak bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Genellikle varlıklar, banka mevduatında ve altın gibi yatırım enstrümanlarında değerlendiriliyor. Konut kira fiyatlarının yüksek olmasına karşın vatandaştaki düşük olan alım gücü nedeniyle, bir çok ev sahibi belli opsiyonlar da yapıyor. Kiracı  olmadığı için de kira fiyatları, enflasyon karşısında değer kaybediyor.

Konut kiralarının değer kaybı emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçıları da olumsuz etkileyen bir durum. Son 20 yılda sayısı çok fazla artan emlakçıların, sektördeki durağanlık nedeniyle sayıca azalması da beklenti dahilinde.  

Editör: Ali ARASLI