Uşak’ta son dönemlerde yoğun bir şekilde yağan yağmurlar nedeniyle oluşan rutubet, zemin kattaki bir çay ocağındaki laminant parke boşluğundan mantar çıkmasına neden oldu.  Uşak’ta Çivril Caddesi üzerinde faaliyet gösteren, Karahallı ve Sivaslı ilçe otobüs duraklarının bulunduğu bölgedeki bir çay ocağının, müşterilerin oturması için oluşturulan bölmesinde mantar çıktı. Nem ve rutubet nedeniyle çıkan 2 mantar, laminant parkelerin ara boşluklarından filizlendi.

MANTAR3

Dün, buradaki bir müşteri tarafından fotoğraflanan mantarlar, sabaha kadar sıcak hava nedeniyle büzüştü. İlk defa laminant parkenin içinden çıkan mantar gördüğünü belirten çay ocağının müşterisi Remzi Özyayla, bu yıl yoğun bir şekilde yağan yağmur nedeniyle rutubetin arttığını ve mantarların bu nedenle çıkmış olabileceğini kaydetti.

MANTAR2

Özyayla, “Allah’ın işi bu, nereden neyi çıkaracağı belli olmuyor. Bazı yerden altın ve petrol fışkırıyor ve bazısında da böyle mantarlar bitiyor. Muhtemelen bunlar zehirli mantar ve son dönemlerde ilimiz genelinde yoğun bir şekilde yetiştiğini duyuyorum. Burada çıkması da beni oldukça şaşırttı ve ömrümde ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldım” dedi.

MANTAR1

Kamuda birden fazla maaş almaya engel Kamuda birden fazla maaş almaya engel

ZEHİRLİ MANTARLARA DİKKAT

Öte yandan Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, son dönemlerde görülen yoğun yağışlar nedeniyle vatandaşı bu tip mantarlara karşı uyardı. Kentte geçtiğimiz günlerde 1 kişinin mantardan yaşamını yitirdiği ve dikkatli olunması gerektiği bildirildi. Yetkililer, “Doğada kendiliğinden biten mantarları toplayıp yeme alışkanlığı ülkemizde ve ilimizde yaygın. Bu nedenle sonu ölümle biten durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Çünkü bazı zehirli mantarlar ve yenilebilen zehirsiz mantarlar birbirine çok benzerler. Bunlar ancak bir uzman tarafından ayırt edilebilir. Mantarları iyi tanıdığını iddia eden toplayıcılar bile bunları kolaylıkla karıştırabilirler. Yenebilir mantarlar arasına karışan bir tek zehirli mantar bile çok acı sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle bu tip mantarlar imha edilmeli” dedi. MANTAR-1

Editör: Ali ARASLI