Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı? Uşak'ta sıfır km satılan Chery'nin fiyatları gümrük vergisiyle artacak mı?
Otomotiv sektöründe arz ve tedarik sorunu çözüldü, fakat kredi miktarı düştüğü için araç alan yok.
Uşak’ta otomotiv şirketlerine, uygun model ve markada araç bulunup bulunmayacağını sorduk.
3 farklı otomobil şirketi yetkilisi, bütün modelleri temin edilebildiğini söyledi. Uşak'ta sıfır kilometre otomobil satanlar, maksimum bekleme süresinin 1 ay ila 40 gün olduğunu belirtti.
Ellerinde bulunan araçların aynı gün teslim edileceğini belirten yetkililer, şu açıklamaları yaptı:
ARAÇ TEDARİKİNDE SIKINTI YOK
Pandemi döneminde yaşanan çip krizi nedeniyle üretim düştü ve sıfır araç alımları 4 aylara varan süreler çıktı. Yani araç almak isteyenler, sipariş veriyordu ve bizler de 4 ay sonra teslimat yapıyorduk. Tabii sipariş oluşturulduğunda 100 bin olan araç gelen zamlarla 110 bin TL oluyordu. Yani beklerken fiyat belli bir yüzdede artıyordu.
Son dönemlerde üretimde belli bir standart yakalandı ve araçlarımız artık stoklarımızda mevcut.
BAZI MODEL VE MOTOR TİPLERİ BEKLENİYOR
Şu anda beklenen konu model, renk veya motor tipi noktasında oluyor. Diyelim ki elimizde 1,6 motor ve beyaz renkte 10 araç var. Müşteri 1,4 model veya gri renk istiyor. O zaman yolda olanlara bakıyoruz. Eğer gelecekler arasında bu tipte varsa 15 gün ya da 1 ay içinde teslimat yapıyoruz. Şu anda stoklarımızda ihtiyaca yanıt verecek kadar otomobil bulunuyor.
KREDİ MİKTARI DÜŞÜK VE BU NEDENLE TALEP YOK
Araç satışlarındaki en büyük sorun kredi miktarlarındaki düşüklük. Şu anda en fazla 300 ila 350 bin TL gibi bir kredi çıkıyor. Kredi oranları anlaşma durumunda 2.4 civarında. Fakat genel bazda bakıldığında krediler 4 üzerinden veriliyor. Bu nedenle yüksek ödemeler oluyor. Otomobil kredileri düşük verildiği için tüketici yeni araç alamıyor.
SIFIR ARAÇTA FİYATLAR ESKİSİ GİBİ ARTMIYOR
Bazı otomobil satışı platformlarının yöneticileri, bugün Hürriyet Gazetesi’ne açıklamalar yaptı. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, sıfır araçta fiyatların artmadığını öne sürdü.
Söz konusu durumun konutta da yaşanıyor. Türk yatırımcılar, artık otomobil veya ev almak yerine, borsaya gidiyor. Borsadan anlamayanların da ilk durağı mevduat faizi. Konut ve otomobil sektörü, altın gibi veya dolar gibi yatırım aracı olarak görülüyor.
TÜRKİYE'DE OTOMOBİL VE KONUT YATIRIM ARACI
Son yıllarda otomobilin ve konutun kat kat artması sonucu fiyatlar bu seviyeye geldi. Alım ve üretim düştü ve sonuç olarak bazı şirketler Türkiye’den elini eteğini çekti. Honda bunun son örneklerinden birisi.
Günün sonunda borsa ve faizde para kazanmak isteyen vatandaşımız, kolay karla zengin olacağını düşünüyor.
Ekonomistlerin sık sık belirttiği gibi ‘üretmeyen ve kararında tüketmeyen’ hiçbir topluluk ayakta kalamıyor. Kolay para kazanma düşüncesi enflasyona ve balonlara neden olacak gibi duruyor.
ALİ ARASLI//
Editör: Ali ARASLI