Kayaağıl Termal'de açık havuzu kadın ve erkek ortak kullanabilecek! İşte o günler! Kayaağıl Termal'de açık havuzu kadın ve erkek ortak kullanabilecek! İşte o günler!
Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, Eşme’de bulunan Düzköy’deki Mesotimolos antik kentini tanıttı. Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, Eşme Düzköy’deki tümülüsü fotoğrafladı. Dernekten Alparslan Dur ve Cengiz Doğan, buradaki güzellikleri incelediler.
ölüler şehri düzköy2223333
Uşak Merkez’e 46 kilometre mesafedeki Eşme Düzköy’deki yapılar dikkat çekiyor. Düzköy’e 300 metre mesafede bulunan bir tepede yer alan tümülüsler, Lidya döneminden kalma. Burada Lidya Dönemi Uygarlığına ait mezarlar olduğu değerlendiriliyor.
Tek odalı, sekili ve kapıların dikdörtgen ve kemer kapılı olan kaya mezarlar ziyaret edilmesi gereken bir alan.
ölüler şehri düzköy2223
Alanın fotoğrafını paylaşan Alparsan Dur, “Ölüler Kenti – Mesatimolos” notunu düştü.
ölüler şehri düzköy222
Uşak Kent Tarihi Müzesi Arkeoloğu Cengiz Doğan, şu bilgileri verdi:
“Burada peribacalarına benzer yapılar oluşmuş. Buradaki peribacaları daha çok minyatür dediğimiz türden. Burada volkanik lav kalıntıları dikkat çekiyor. Lidya döneminden kalan bir mezarlık ve şehirle karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle buraya ölüler şehri de deniyor.
ölüler şehri düzköy22
UŞAK’IN HER KARIŞI GÜZEL VE KIYMETLİ
UTKGD Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, Uşak’ın her karşısının kıymetli olduğunu söyledi. Dernek olarak kentteki güzellikleri tanıttıklarını belirten Keyvanoğlu, şöyle konuştu:
ölüler şehri düzköy4
“İlimizin her noktasında doğal ve tarihi bir güzellik var. Eşme Düzköy’deki Mesotimolos antik kenti de bunlardan biri. Uşaklı vatandaşlarımız, vakitleri olduğunda bu alanı ziyaret etsinler ve tarihi güzellikleri yerinde görsünler”.
ölüler şehri düzköy3
Editör: Ali ARASLI