Türkiye genelinde zeytin yağı fiyatlarındaki artışlar dikkat çekiyor. Son yaptığımız zeytinyağı haberinin ardından bazı zeytinyağı satıcıları bize ulaşarak, yaşadıkları problemleri anlattılar. 

Zeytinyağının fiyatının bazı köylerde 300 TL'ye kadar çıktığını ve Uşak gibi kentlerde pazaryerlerinde satılan 100 TL'lik zeytin yağının çok kaliteli olmadığını iddia eden zeytinyağı üreticileri ve satıcıları, şu anda ülke genelinde zeytin yağının ihracata gittiğini ve piyasadaki yükselen fiyatların sebebinin bu olduğunu bildirdi. 

zeytinyağı4

ZEYTİNYAĞI PİYASADA ESKİSİ GİBİ YOK

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

Zeytinyağının piyasada eskisi kadar olmadığını belirten üretici ve satcılar, zeytinliklerin eskisi kadar ürün vermediğini ve küresel ısınma nedeniyle de üretimin azaldığını ifade etti. 

Yakında zeytin yağının aktarlarda şifalı olarak satılan minik şişelerde satılacağını belirten üretici ve satcılar, "İklim değişimi ve yanlış politikalar nedeniyle üretim azalıyor. İhracat nedeniyle de piyasada bir dengesizlik var. Bunun aşılması ay sonunu bulur. Ekim ayından itibaren yeterli miktarda ürün çekeceğimizi düşünüyoruz. Fiyatlar bu yıl 250 TL'nin altına düşmez" dedi. 

ZEYTİNLİKLER YOK EDİLİRSE ÜRETİM 10 YIL İÇİNDE YOK SEVİYESİNE İNER

Zeytinliklerin korunması gerektiğini belirten İzmir'deki bir satıcı da, "Bu işi yaparak evimize ekmek götürüyoruz. Fakat zeytinlik meytinlik bu gidişle kalmayacak. Zeytinyağını yakında eczane ve aktarlarda satılan minik şişelerde satarlarsa şaşırmayın" dedi. Aynı satıcı, doğru politikalar hayata geçirilmemesi durumunda 10 yıl içinde işlerin daha kötü bir noktaya gideceğine dikkat çekti. 

YAŞANANLAR AKILLARA BANKER BİLO FİLMİNİ GETİRİYOR

Öte yandan bugün zeytin yağı piyasasında yaşananlar akıllara Şener Şen ve İlsay Salman'ın başrollerini paylaştığı Banker Bilo filmini getiriyor. Bu filmde "Yağ var mıdır?" repliği akıllarda hala yer ediyor. 

İLGİLİ HABER: 

Yeni mahsul zeytinyağı Uşak'ta pazara çıktı, fiyat ne kadar?

Editör: Ali ARASLI