Uşak Şehir Stadyumu ihalesi, bugün saat 10:30'da yapıldı ve ihaleye katılan olmadığı için iptal edildi. Bugün, saat 10:30'da Kalfa Koruluğu'na inşa edilmesi planlanan Uşak Şehir Stadyumu için ihaleye çıkıldı. İhaleye kimse teklif vermediği için iş, bir başka ihaleye kalırken, neden kimsenin ihaleye girmediğini dair bilgiler edindik.

KUR FARKI VE OYNAKLIK NEDENİYLE ÇEKİNİYORLAR

Kahraman: Özkan vekilimiz takımı alırsa memnun oluruz ve onaylarız, fakat bize gelen bir şey yok Kahraman: Özkan vekilimiz takımı alırsa memnun oluruz ve onaylarız, fakat bize gelen bir şey yok

Kentteki bazı müteahhitlerle ihalelere neden katılınmadığına dair görüştük. Uşak Belediyesi'nin hali hazırda bir yatırımını hayata geçiren bir kaynak, şu anda ihalere eksiki kadar ilgi olmamasının sebebinin ön görülemez durumlar olduğunu belirtti. 

Aynı kaynak, "Ben belediyenin bir işini aldım ve kendim işin başında olduğum için yapıyorum. Stadyum ve benzeri ihaleler büyük işler ve bunların altından kalkmak kolay değil. Son dönemlerde bazı müteahhitlerin işlerini yapamadığı için bırakıp gittiğini duyuyoruz. Kur farkı nedeniyle kimse bu tip işlere yanaşmıyor. Çünkü bir stadyum işini en az 2 yıl sürdürürsünüz ve bugün aldığınız değerle bu ihalelerin altından kalkmazsınız. Siz başladığınızda 3 lira olan malzeme, 1 yıl sonra ihtiyaç halinde 12 liralara kadar çıkar. Zaten kuru paranız varsa da bunu dolar, altın ve faizde değerlendirirsiniz" dedi. 

PİYASA NE ZAMAN DÜZELİR VE BU İHALE DENGESİZLİKLERİ NE ZAMAN BİTER?

Daha önce Uşak Belediyesi'nin çocuk kent projesinde de benzer durumun yaşandığını hatırlan aynı kaynak, "Piyasa düzelmeden bu işler yoluna girmez. Öncelikle doların gerçek değerini bulması lazım. Daha sonra piyasanın kendi rayına oturması lazım. Şu anda rasyonel politikalar hayata geçirilmek isteniyor. Fakat bunların ne kadar süreceği de önümüzdeki günlerde netleşecek" dedi. 

Karaman stadyumu ilave imalatlar ihalesi de iptal edildi. 

Öte yandan tıpkı Uşak şehir stadyumunda olduğu gibi Karaman stadyumu ilave imalatlar ihalesi de iptal edildi. 

Editör: Ali ARASLI