Dolar / TL'de son bir kaç saat içinde hareketli anlar yaşandı.

Yukarı doğru seyir gösteren dolar / TL kurunda, gözler ABD'den gelecek enflasyon rakamlarında.

Enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi durumunda, dolar / TL kurunun yukarı yönlü gitmesi bekleniyor. 

ABD'de Ekim ayının TÜFE enflasyoun yüzde 3,3'e gerilemesi, fiyatlardaki katılığa işaret ediyor. Bunu paralel olarak çekirdek enflasyon ise yüzde 4,1 seviyesinde bekleniyor. 

Eğer ABD'de enflasyon verisi istenildiği gibi gelmezse, FED'in bir faiz artırımı daha mümkün. Bu konuda FED Başkanı J. Powell'in daha önceki faizi sabit bıraktığı karardaki açıklamaları akıllarda. 

Ekonomistelere göre, FED bu yılın son toplantısına kadar 1 faiz artışı daha yapacak. Fakat bu konuda kesin bir karar henüz bulunmuyor. 

Uşak İsmetpaşa Caddesi'ndeki 15 dükkan 3'er bin TL'ye kiraya verilecek Uşak İsmetpaşa Caddesi'ndeki 15 dükkan 3'er bin TL'ye kiraya verilecek

DOLAR / TL NEDEN YÜKSELİYOR?

Türkiye'de dolar / TL'nin yükselmesinde, ABD enflasyon verisinin ne alakası var sorusu akıllara geliyor. Dolar / TL kurunda uzun zamandan beri bir kıpırdanma olmadı. Merkez Bankası'nın 30 TL'nin üzerinde bir yol sonu dolar/TL kuru tahmini var. 

Selçuk Geçer, Evren Devrim Zelyut ve Atilla Yeşilada gibi ekonomistler dolar / TL'nin çok baskı altına alınmamasına dair bir çok yayın yaptı. Bazı ekonomistler de duruma ve genel seyilere göre pozisyon alarak açıklama yaptılar. Fakat basit bir enflasyon hesabında dolar / TL kurunun olması gereken noktanın bu olmadığı da ortaya konuyor. Basit bir matematik işlemiyle bunu anlamak mümkün. 

ABD'de enflasyon verisinin yüksek gelmesi ve bunun da bir faiz artışına daha zemin hazırlamasının söylentisi dahi dolar / TL kurunu artırmaya yetiyor. 

Türkiye'deki gibi Amerika'da da para bolluğu isteyen bir kesim var. Fakat FED sıkı para politikasından vazgeçmeyecek gibi. Çünkü en küçük bir esneklik, pandemi sonrasındaki alınan önlemleri çöpe atabilir. FED'in olası faiz artırım kararı da dolar / TL kurundaki yükseliş için bir etmendir. Saat 16:30'da açıklanacak olan enflasyon verisi, bu konudaki pozisyonu da belirleyecek. 

DOLAR / TL KURU NE KADAR OLDU?

An itibariyle (13:41) dolar / TL kuru 28,65 olarak görülüyor. Dolar / TL biz bu haberi yazdığımızda sürekli 0,1 kuruş yukarı yönlü gidiyordu. Görünen o ki Dolar / TL artık 28'li rakama da veda ediyor ve haftayı 29 ve üzeri bir rakamla götürecek gibi duruyor. 

UŞAK PORT HABER///