Ziraat Bankası, mevduattaki parasını vadeden önce alana da faiz getirisi ödüyor Ziraat Bankası, mevduattaki parasını vadeden önce alana da faiz getirisi ödüyor

Uşak’ta ekmeğe 3 gün önce yapılan zam sonrası, 210 gramlık ekmek 3 TL’den 4 TL’ye çıktı. Bir süre önce 240 gram ekmeği 210 grama düşürüp, 3 TL’den satan fırıncı esnafı, artan maliyetler ve akaryakıt zamları nedeniyle tekrar zam talebinde bulundu. Bunun üzerine toplanan komisyon kararı gereğinde 3 TL olan 210 gramlık ekmek 4 TL’ye çıktı. Zam oranı yüzde 33,33 olurken, 15 TL’den satılan köy tipi 1 kilo 100 ila 1 kilo 200 gramlık ekmeğin liste fiyatı ise 23 TL oldu. Fırıncı esnafının pazartesi gününden itibaren köy tipi ekmeği 20 TL ile 23 TL aralığında satmayı planladığı ifade edildi.
Ekmeğe yapılan zam kilogram bazında hesaplandığında, 1 kilogramlık ekmeğin fiyatı 14 TL 28 kuruştan, 19 TL’ye çıkmış oldu. Ekmeğin fiyatındaki artışla ilgili konuşan Uşak’taki bir fırıncı esnafı, son dönemlerde en çok zorlandıklarının konunun akaryakıt fiyatları olduğunu ve asgari ücrete yapılacak zammın da bu zamma zemin hazırladığını ifade etti.
Öte yandan fırıncı esnafının bakkal ve market gibi işletmelere ekmek servisini günde 3 seferden 2’ye düşürdüğünü kaydedildi.