Bataklığın bulunduğu bölgeye ve arıtma tesisine kanalizasyon atıklarını pompalayan terfi istasyonunun yanı başına inşa edilen Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisi su aldı. Hastanenin yer seçimine daha önce karşı çıkanlar haklı çıktı.

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil yetişkin acil servisi geçtiğimiz gün yağan yağmur sonucu su bastı. Yetişkinlerin gittiği acil serviste daha önce de benzer durumların yaşandığı ve zaman zaman kanalizasyon atıklarının da giderlerdeki sorunlar nedeniyle deşarj olamadığı öne sürüldü. Hastanenin yapıldığı bölgenin daha önce bataklık olduğu ve buraya normal şartlarda otogar yapılmasının öngörüldüğü belirtilirken, aynı bölgede kanalizasyon atıklarını Yavu köyünde bulunan arıtma tesisine deşarj eden terfi istasyonunun yer alması da ayrı bir handikap olarak göze çarpıyor.

Uşak'ta bugün öğlen saatlerine dikkat! Uşak'ta bugün öğlen saatlerine dikkat!

UŞAK DEVLET HASTANESİ’Nİ KENTİN UZAK NOKTASINA TAŞIDILAR, SORUNLAR BAŞLADI

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapım süreci 2007 yılında planlandı ve daha sonra ihale süreci başladı. Yer seçimi o dönemde çok tartışma konusu olmuştu ve normal şartlarda bu bölgeye otogar yapılması da düşünüldü. Fakat o dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastane binasının yerinin şu andaki bulunduğu bölge olarak belirlendiğini bildirdi. Hastanenin  bulunduğu bölgeye daha önce kentin evsel atık arıtma tesisine, kanalizasyon atıklarını pompalayacak bir terfi istasyonu da kuruldu. Terfi istasyonunun yanı başına da Uşak Devlet Hastanesi binası dikildi. Hastanenin inşa edildiği alanın yanı başında bulunan terfi istasyonu, o dönemde kentteki bazı siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerince tepki toplamıştı. Hastanenin bulunduğu bölgenin daha önce bataklık olduğuna dair de eleştiriler yöneltilmiş ve o dönemin İl Sağlık Müdürlüğü ve AK Partili yöneticileri, hastane yerinin titizlikle seçildiğini ve burasının kent merkezine uzak olduğundan dolayı tepki topladığını ve zamanla vatandaşın bölgeye alışacağını savunmuştu. Hastane binasının zemine bataklık olduğu için yoğun miktarda dolgu malzemesi konulmuştu. Hastane binası 2017 yılında tam anlamıyla hizmete başlarken, binada zaman zaman kanalizasyon arızaları olduğuna dair de şikayetler geldi.

ACİL BİNASINI SU BASTI

Hastanenin acil servis binası yoğun yağmurlarda su almaya başlarken, son olarak geçtiğimiz günlerde yoğun olan yağmur nedeniyle, acil servisin bulunduğu alanda hastane personeli çek baslarla suyu tahliye etmeye çalıştı. Hastanenin yer seçiminin yanlış olmasının  yanı sıra acil servisin bulunduğu konum da tartışma konusu oldu. Acil servisin çok aşırı yağmurda göle dönme ihtimali de var. Hastanedeki su baskınlarının önüne geçilmesi için ne gibi önlemler alınacağına dair henüz her hangi bir çalışmanın olup olmadığı belirsiz.