Toplantıya Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, Başkan Yardımcısı Coşkun Güngör, Yönetim Kurulu Üyeleri Basri Yıldırım ve İbrahim Saçlı katıldı. Burada mesleki eğitimle ilgili bir değerlendirme yapan UTSO Başkanı Selim Kandemir, “Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli vasıta. TOBB camiası olarak Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde 20 yıldır bu alanda önemli çalışmalar yapılmakta. Bizlerde gerek yürütme kurulunda görev aldığımız Uşak TOBB Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi yöneticilerimizle gerekse diğer meslek lisesi yöneticilerimizle ile yaptığımız toplantılarda, sektörlerin teknik eleman ihtiyaçlarından, çıraklık eğitim desteklerine kadar pek çok konuyu istişare etme fırsatı buluyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki; beşeri sermaye, özel sektörün rekabet gücünün çıpasıdır. Meslek lisesi memleket meselesi diyerek projelerimizde, planlamalarımızda her zaman mesleki eğitime yer veriyoruz” dedi.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin de, kentteki mesleki eğitim gören öğrenci istatistiklerine yer verdi. Dönce kentte bin 275 olan mesleki eğitim alan öğrenci sayısının 3 bin 910’a ulaştığını belirten Şahin, dönemsel olarak mesleki eğitim gören öğrencilerin sayısında yüzde 155,52 oranında arttığını kaydetti. Kasım 2021’de çıkan mesleki eğitim yasasıyla birlikte öğrencilerin hem eğitim gördüğü, hem de para kazandığı bir sürece girdiğini dile getiren Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, şu bilgileri paylaştı: “Kasım 2021’de bir yasa çıktı ve bunun sayesinde hem işletme, hem de öğrenci için kazançlı bir sistem kuruldu. Burada işletme ve devlet arasında bir anlaşma yapıldı. Bu sayede ilk yıl asgari ücretin 3’te 1’ini ve daha sonra yarısını almaya başlıyor. Kentte bin 275 öğrenci bu sürecin içindeydi. Mezun olanlarla birlikte şu anda 5 bin 153 öğrenci sürecin içinde yer alıyor”.

Uşaklı anne ve babalar yarattıkları bu canavarla nasıl savaşacaklar? Uşaklı anne ve babalar yarattıkları bu canavarla nasıl savaşacaklar?