AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, merak edilen mal varlığını paylaştı. Diğer adaylardan henüz tık yok…

Milletvekili adaylarının mal varlıklarıyla ilgili yazdığım yazının ardından bana geri dönüş yapan tek isim, son dönemlerde bu konuda en fazla eleştiriyi alan ve deyim yerindeyse ‘tek dayak yiyen’ (teşbihte hata olmaz), AK Parti Uşak Milletvekili ve birinci sıra adayı İsmail Güneş oldu.

İsmail Güneş, mal varlığını açıklama gibi bir zorunluluğunu olmadığını, fakat bahsedildiği gibi 55 adet evinin de bulunmadığını ifade etti. Güneş, özetle şu açıklamaları yaptı:

“BENİM HEPİ TOPU 4 TANE DAİREM VAR, HEPSİ DE MİLLETVEKİLLİĞİNDEN ÖNCE ALINDI”

Güneş, “Benim mal varlığım 2011 sonrasına dayansa amenna ve öncesinden edindiğim mülklerim var. İzmir’de kooperatife girdim 2 tane dairem var ve kiraları öyle afaki kiralar değil. 2006’da muayenehanem vardı ve burada şimdi Osman Ateş duruyor ve bin 500 TL’ye duruyor. TOKİ’de dükkanlarımız vardı, irili ufaklı ve 2009’den beri bekliyorum ve hepsini toplasan 10 bin TL kira geliri yok. Uşak’ta 3 dairemiz vardı, eşim ve ben doktoruz ve bunun 2’sini 2011’de seçilince sattık ve Ankara’dan 1 ev aldık. Toplam şu anda 1’i Uşak, 1’i Ankara ve 2’si İzmir’de olan 4 tane evimiz var. Eşimin üstüne 1 tane daire var ve başka da bunun dışında afaki bir mal varlığımız olmadı” dedi.

“MİLLETVEKİLİĞİ YERİNE DOKTORLUK YAPSAM DAHA ÇOK PARA KAZANIRDIM”

“Babamdan bana Eşme’de 1 dükkan kaldı ve bunu satıp 2003’te Kuyucak’ta bir arsa aldık. O arsayı da satıp TOKİ’deki dükkanı aldım” diyen Güneş, şöyle söyledi: “Ben milletvekili olduktan sonra mal edinmiş olsam, bu tip söylentilere haklı derim. Fakat ben milletvekili olduktan sonra öyle aman aman bir mal edinmedi. Uşak’taki evlerimi sattım ve Ankara’da bir ev aldım. Ben milletvekilliği yerine doktorluk yapsam, daha çok para kazanır ve daha çok mal edinirdim. Keşke dedikleri gibi 55 tane dairem her ay da 500 bin TL kira gelirim olsaydı”.

AK PARTİ’NİN DİĞER ADAYLARI, CHP, İYİ PARTİ VE MHP’Lİ ADAYLARDAN CEVAP BEKLİYORUZ

En çok eleştiri alan isim İsmail Güneş’ti ve bu konuda şu ana kadar en şeffaf davranan da O oldu. Konuyla ilgili CHP Uşak İl Başkanı Koray Akgün ve İYİ Parti Uşak İl Başkanı Ayşegül Obalı ile MHP’nin Uşak’taki basın ve yayın sorumlusuna mal varlıklarını öğrenme talebinde bulundum. Fakat şu ana kadar her hangi bir dönüş alamadım. AK Partili diğer adaylardan da her hangi bir dönüş şu ana kadar olmadı. Salı gününe kadar bana mal varlıklarını ileten milletvekili adaylarının beyanlarını burada açıklayacağım.

Bu bağlamda; AK Partili Fahrettin Tuğrul ve Hilal Sabancı,

Elmalıdere'de muhtar adayları yurtdışında iş bulmayı dahi vaat ediyor Elmalıdere'de muhtar adayları yurtdışında iş bulmayı dahi vaat ediyor

CHP’li Ali Karaoba, İsmet Akın ve Sevinç Soyer Yazgan

İYİ Partili Muhammet Gür ve Tolga Pirinçci (Dalyan Özdemir off pozisyonda olduğu için zorlama yok)

MHP’li Ayhan Kınden, Oğuz Çakmak ve Muzzaffer Sait Dönmez’in

Mal varlıklarını kamuoyuna açıklamaları etik açıdan gereklidir diye düşünüyorum. Benim açımdan İsmail Güneş’in Ali Karaoba’dan, Fahrettin Tuğrul’un Muhammet Gür’den veya falanca adayın filanca adaydan hiçbir farkı yok. Bu nedenle bu sayfada hepsine eşit mesafede yaklaşmaya devam edeceğiz.

ÖZKAN YALIM’I VE MEHMET ALTAY'I ATLAMIŞIZ

Bir önceki yazımızda Özkan Yalım’ı atlamışız. Bazı arkadaşlarım ve okurlar Özkan Yalım’ın da mal varlığını açıklaması gerektiğini düşünüyor. Hatta Özkan Yalım’ın vekillik döneminde edindiği veya kaybettiği malları tek tek açıklaması daha şık ve etik olur. Benzer durum AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay için de geçerlidir. 

YAZAN: ALİ ARASLI

NOT: İsmail Güneş'in verdiği beyanın aksine belge sunan olursa onu da burada yayınlarım. Zaten tüm adaylardan gelecek dönüşlerin ardından mal beyanlarını resmi yolla ve son olarak kamuoyuna açıklamaları gerektiğini ifade edeceğiz. Burada İsmail Güneş'in yaptığı açıklama sadece bize verdiği kısa bir beyan gibidir. Doğru veya yanlış olduğu belgelerle ortaya çıkacaktır.