14 Mayıs  2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde, partilerin propaganda teknikleri, vatandaşı rahatsız edebiliyor. Uşak’ın İsmetpaşa Caddesi’nde de kurulan siyasi partilerin stantlarından gelen yoğun gürültü, Tiritoğlu Parkı’nın çevresinde bulunan esnafı, Çayzade adıyla faaliyet gösteren sosyal tesisin müşterilerini ve caddeden geçen vatandaşları rahatsız ediyor. Son olarak TİP ve Memleket Partisi’nin stantlarından gelen gürültülü müziklere yönelik hiçbir yaptırımın olmaması da dikkat çekti. Zaman zaman AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin seçim araçları da cadde ve sokaklarda gürültülü seçim kampanyası yapıyorlar.

6 Şubat 2023 günü, Kahramanmaraş Merkezli ve 10 ilde çok büyük bir yıkıma yol açan deprem nedeniyle, seçim kampanyalarının sessiz sedasız olacağı ifade edilmişti. Fakat bu sözün arkasında durulmadığı dikkat çekti.

Uşak'ta 14 Mayıs'a göre 10 bin seçmen sandığa gitmedi Uşak'ta 14 Mayıs'a göre 10 bin seçmen sandığa gitmedi

Yoğun gürültüden şikayet eden vatandaşlar, “Hani deprem nedeniyle gürültü yapılmayacaktı. Hani şatafatlı açılışlar ve mitingler olmayacaktı. Şimdi bu sözler unutulmuş ve eskiye dönülmüş. Zaten her seçim döneminde bu yoğun gürültü, görüntü, afiş ve broşür kirliliğinden rahatsızdık. Niye bizim memleketimizde diğer ülkelerde olduğu gibi sessiz sedasız bu işler olmaz. Akşama kadar falanca adayın konuşmasını dinlemek zorunda değiliz. Burası vatandaşa açık bir alan. Burada görevli olan çocuklara ve gençlere de yazık. Akşama kadar gürültünün içindeler” dedi. Bir vatandaş da, “Böyle bir eziyet yok. Konuştuğumuzu anlayamıyoruz. Buna belediye veya valilik birisi dur demeli. Seçim propagandası bu yıl sessiz olmalıydı” ifadesini kullandı.

SEÇİM ARAÇLARINDAN MÜZİK SESİ DUYULMAMALI

Öte yandan seçim için hazırlanan araçlardan da zaman zaman müzik ve sloganların yüksek sesle yayınlandığı ve vatandaşın bu durumdan rahatsız olduğu görülüyor. Seçimlerin sessiz sedasız ve mümkünse pankartsız geçirilmesi bekleniyor.